Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
Na podstawie art. 2377 KP pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, czyli np. fartuch ochronny na stanowiskach wymienionych w pytaniu; nie jest to natomiast środek ochrony indywidualnej. Zgodnie z art. 211 pkt 4 KP przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany stosować odzież i obuwie robocze – czyli nie może się zrzec prawa do korzystania z odzieży roboczej. Okoliczność, że sprzecznie z przepisami nauczyciele nie korzystają z odzieży roboczej, nie zwalnia dyrektora z obowiązku jej zapewnienia oraz do wymienienia w regulaminie pracy stanowisk, na których należy je używać (art. 1041 pkt 1 KP). Jeśli w szkole nie obowiązuje regulamin pracy, w innym regulaminie można ale nie trzeba zawierać wykazu stanowisk i można zastosować zapis, że w salach lekcyjnych znajduje się fartuch, który pracownik ma obowiązek stosować przy wykonywaniu czynności, podczas których jego odzież może ulec zabrudzeniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy sekretarz szkoły, główna księgowa oraz kierownik gospodarczy mogą mieć dodatek funkcyjny (dotyczy szkoły podstawowej publicznej)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest na urlopie dla poratowania zdrowia do 14.02.2017r. Zgodnie z aktualnie zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym mogę zagwarantować nauczycielowi 15/18 etatu po powrocie z urlopu.Czy już w maju mam przekazać propozycję ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania?
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie bezpłatnym może w tym czasie podjąć pracę w innej szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zatrudnionego pracownika na stanowisku nauczyciela języka angielskiego w szkole podstawowej. Ukończyła licencjata z języka angielskiego i studia magisterskie, ale z ekonomii. Czy w związku z tym powinna mieć wynagrodzenie liczone z licencjata czy magistra?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie mogą być skutki dla dyrektora w przypadku braku zawiadomienia wyższej, powiatowej organizacji związkowej ZNP, a powiadomienie niższej tj. prezesa grupy związkowej ZNP działającej w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe