Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w regulaminie szkoły podstawowej można wprowadzić zakaz farbowania przez uczniów włosów, robienia makijażu i tatuaży? Czy jest to zgodne z prawem?
W pierwszej kolejności zwrócić uwagę trzeba na to, że ani przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm. – dalej Prawo oświatowe), ani przepisy ustawy z dnia o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 z późn. zm. – dalej uoso) nie przewidują wprowadzenie obowiązkowego dokumentu w postaci regulaminu szkoły. Żadna z tych ustaw nie posługuje się nawet tym pojęciem.
Dokumentem, który określa organizację szkoły lub placówki, prawa i obowiązku uczniów i pracowników, a także cele i zadania szkoły oraz wewnątrzszkolny system oceniania, jest statut szkoły. Statut jest najważniejszym dokumentem określającym funkcjonowanie szkoły i placówki. Przenosi i dostosowuje przepisy prawa powszechnego na grunt konkretnej szkoły czy placówki oświatowej. Powinien on być zgodny z aktami prawa powszechnie obowiązującego: ustawami, rozporządzeniami, aktami prawa miejscowego oraz uchwałami organów stanowiących szkoły i placówki oświatowe.
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem każda szkoła lub placówka oświatowa musi posiadać statut (art. 88 ust. 7 Prawa oświatowego). Treść obligatoryjną statutu szkoły wskazano w art. 98 Prawa oświatowego. Jednym z jego ważnych i jednocześnie obowiązkowych elementów jest określenie praw i obowiązków uczniów. Z reguły jest osobny dział lub rozdział, w którym rada pedagogiczna wskazuje to, czego od uczniów się wymaga i jakie im się nadaje uprawnienia. W tym też miejscu można określić zasady dotyczące wyglądu zewnętrznego. Co do zasady obowiązki w zakresie dostosowania stroju uczniów powinny pozostawać w korelacji z przyjętymi w szkole zwyczajami. Niebagatelne znaczenia ma tu też wpływ środowiska lokalnego.
Przepisy prawa nie zakazują określenia w statucie zasad dotyczących farbowania przez uczniów włosów, robienia makijażu i tatuaży. Jeżeli już takowe do statutu zostaną wprowadzone, to każdy uczeń szkoły będzie zobowiązany do ich przestrzegania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie decyzje dyrektora muszą mieć formę zarządzenia dyrektora? Czy zwołanie posiedzenia Rady Pedagogicznej wymaga formy zarządzenia?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogłabym prosić o wzór zmian w statucie szkoły w związku z wprowadzeniem szkoły branżowej II stopnia?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie o uczniów z klas sportowych, które posiadamy: a) jakie oświadczenie powinni napisać rodzice , których dzieci biorą udział w specjalizacji poza szkołą w klubie sportowym zamiast specjalizacji szkolnej. Dodam, iż są to zawodnicy z klubu, klub ma z nami umowę o współpracy, b) mamy klasę szkoły mistrzostwa sportowego piłkarzy, która 2 treningi w tygodniu odbywa na boisku poza szkołą. Uczniów przewozi autokar, który został opłacony przez Rodziców. Czy rodzice mogą sami podpisać umowę na przewóz uczniów obiekty-szkoła czy musimy zrobić to przez Radę Rodziców, bo jako szkoła nie mamy paragrafu na zbieranie opłat za autokar, c) mamy klasę sportową III piłkarską, która również odbywa część specjalizacji poza terenami szkolnymi, uczniowie mają skończone 18 lat, czy mogą sami przemieszczać się między obiektami, a szkołą. I jak wygląda kwestia ich przejazdu samochodami własnymi?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w arkuszu ocen gimnazjum wpisuje się oceny semestralne czy tylko roczne?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel uzupełniający etat w szkole nie posiadający oddzielnej umowy o pracę w tej szkole ma prawo do korzystania z ZFŚS?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe