Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w równoważnym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy może wynosić dwa miesiące?
Jednym z odstępstw od podstawowej organizacji czasu pracy jest system równoważnego czasu pracy, który charakteryzuje się możliwością przedłużania dobowego czasu pracy pracownika powyżej 8 godzin. Określony on jest w Kodeksie pracy. Stosownie do art. 135 § 1 k.p. jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Podstawowym okresem rozliczeniowym stosowanym w systemie przedłużonego czasu pracy jest miesięczny okres rozliczeniowy, który ma zapobiegać nierównomiernemu obciążeniu pracownika prącą w konkretnych miesiącach.
Przepisy przewidują wyjątek od miesięcznego okresu rozliczeniowego. Zgodnie z art. 135 § 2 k.p. w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Z kolei przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy
Przepisy Kodeksu pracy nie definiują szczególnie uzasadnionych przypadków pozostawiając decyzję o zasadności wprowadzenia przykładowo 2 miesięcznego okresu rozliczeniowego partnerom społecznym. Zgodnie bowiem z art. 150 § 1 k.p. system czasu pracy i przyjęty okres rozliczeniowy (przykładowo 2 miesięczny) ustala się układzie zbiorowym lub regulaminie pracy, czyli w aktach uzgadnianych ze związkami zawodowymi. Na podstawie art. 150 § 2 k.p. pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa lub pracodawca, u którego zakładowa organizacja związkowa nie wyraziła zgody na przedłużenie okresu rozliczeniowego, może stosować przykładowo 2 miesięczny okres rozliczeniowy (tj. okres rozliczeniowy, o którym mowa w 135 § 2 k.p.) po uprzednim zawiadomieniu inspektora pracy.
Resumując, 2 miesięczny okres rozliczeniowy może być stosowany w systemie równoważnego czasu pracy po spełnieniu wymagań wskazanych w Kodeksie pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam! Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego (jedyny nauczyciel j. niemieckiego w szkole), dla którego od września nie będę miała godzin (zmiany w planach nauczania), nie wchodzi też w grę zmniejszenie wymiaru godzin(nie ma pół etatu). Nauczyciel chce uniknąć zwolnienia i powiedzmy w kwietniu skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Wraca w kwietniu następnego roku, sytuacja się nie zmienia(wygaszanie przedmiotu). Co może zrobić dyrektor? Czego może spodziewać się nauczyciel?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przedszkola przysługuje dzień wolny od pracy za 3 maja 2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od nauczyciela, który pracował w szkole do 31.08. i od 1.09. zostaje z nim podpisana kolejna umowa, dyrektor musi po raz kolejny żądać zaświadczenia o niekaralności z KRS? Co w przypadku, jeśli n-l dostarczył zaświadczenie z datą 3.09. Czy można podpisać z nim umowę do 31.08, czy tylko do końca czerwca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica od 14.11.2014r. do 17.04.2015r. przebywa na zwolnieniu lekarskim - ciąża. od 18.04.2015r. do 15.04.2016 - urlop macierzyński, urlop macierzyński dodatkowy, urlop rodzicielski. Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się pracownicy, kiedy powinna wrócić do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe