Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego (jedyny nauczyciel j. niemieckiego w szkole), dla którego od września nie będę miała godzin (zmiany w planach nauczania), nie wchodzi też w grę zmniejszenie wymiaru godzin(nie ma pół etatu). Nauczyciel chce uniknąć zwolnienia i powiedzmy w kwietniu skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Wraca w kwietniu następnego roku, sytuacja się nie zmienia(wygaszanie przedmiotu). Co może zrobić dyrektor? Czego może spodziewać się nauczyciel?
W przypadku zmian organizacyjnych spowodowanych m.in. zmianą planów nauczania, stosujemy art. 20 KN.
Urlop dla poratowania zdrowia nie stanowi dla nauczyciela żadnego koła ratunkowego.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.
(...)przepis art. 41 k.p. nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych, w tym w szczególności do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, które w przypadku całkowitej likwidacji szkoły (pkt 1) bądź częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (pkt 2) wymuszają obowiązek zwolnienia wszystkich nauczycieli, bądź usprawiedliwiają redukcję zatrudnienia nauczycieli, którzy nie mogą być dalej zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć. Okoliczności wskazane w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wymuszają zatem rozwiązanie stosunku pracy, które następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu (art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela), a zatem sprawiają, że rozwiązanie stosunków pracy z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela jest dopuszczalne tylko raz w roku z końcem roku szkolnego. Z tego istotnego dla sprawy powodu, okolicznościowa usprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy w okresie podejmowania decyzji o zwolnieniu wszystkich nauczycieli w przypadku całkowitej likwidacji szkoły (pkt 1) bądź wymuszonej obiektywnej redukcji zatrudnienia - w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (pkt 2) - nie może być przeszkodą do rozwiązania stosunków pracy w trybie analizowanego przepisu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór powołania na stanowisko dyrektora szkoły publicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia klasy IV Szkoły Podstawowej posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na autyzm należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy asystenta nauczyciela? W jakim wymiarze godzin i na jakiej podstawie Kodeksu Pracy czy Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
W mojej szkole kadra kierownicza to trzy osoby: dyrektor, zastępca i kierownik gospodarczy. W placówce działają dwa związki zawodowe. Problem dotyczy ZNP. Ilość członków ZNP w mojej szkole to 15 osób. Od prezesa ZNP dostałam informację, że związek obejmuje ochroną 5 osób z mojej szkoły. Zapytałam na jakiej podstawie została określona ta ilość, ponieważ art.32 ustawy o związkach zawodowych ust. 3 mówi, że ochronie podlegają członkowie związku w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4. Według mnie ust.4 mojej szkoły nie dotyczy (15 członków ZNP). Dostałam odpowiedź od prezesa, że ilość członków ZNP to 480 osób, bo są oni organizacją międzypowiatową. Nie zgadzam się z tym, ponieważ ustawa wyraźnie mówi o organizacji zakładowej, a zakładem pracy jest szkoła. Dodam jeszcze, że w tej samej miejscowości, w sąsiedniej szkole z taką samą ilością kadry kierowniczej i pracowników ZNP zgłosił do ochrony 3 osoby.
Kto ma rację? Ile osób powinno być chronionych przez ZNP w mojej szkole? Czy zakładem pracy jest moja szkoła czy Powiat(umowy zawieram ja jako pracodawca)? Czy ochronie podlegają tylko członkowie zarządu związku, czy także zwykli członkowie ZNP wskazani przez prezesa? Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Awans zawodowy nauczyciela na stopień nauczyciela np. kontraktowego reguluje karta nauczyciela, jaka powinna być podstawa prawna dla nauczycieli zatrudnionych z kodeksu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie "Studia kwalifikacyjne z zakresu przysposobienia obronnego dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych" ma kwalifikacje do nauczania Edukacji dla bezpieczeństwa w szkole podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe