Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w związku z różną formą kształcenia w roku szkolnym 2020/2021 (stacjonarne, hybrydowe, zdalne) należy zmienić statut szkoły?
Minister Edukacji Narodowej zapowiedział powrót uczniów do szkół 1 września, z zastrzeżeniem, że w przypadku pojawienia się ognisk zarażenia w konkretnych miejscach, dyrektorzy będą mieć możliwość zawieszenia zajęć w placówkach w oparciu przepisy znowelizowanego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1166). Zawieszenie będzie uzależnione od uzyskania zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przewidziano trzy warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie, t.j. tradycyjną formę kształcenia, formę hybrydową lub zdalne nauczanie.
Z uwagi na powyższe, zasadne jest wprowadzenie do statutów szkół i przedszkoli odpowiednich zmian obejmujących ewentualność wprowadzenia nauczania zdalnego lub hybrydowego. Jednakże ani rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz.U. z 2020 r. poz. 1389), ani rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493) nie nakazują wprowadzenia stosownych zmian do statutów jednostek oświatowych.
Jak stanowi art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910) przygotowanie projektu statutu i jego zmiany jest wyłączna kompetencja Rady Pedagogicznej. Wobec faktu, że trzy modele nauczania pozostaną z nami na dłużej, można by pokusić się o wprowadzenie odpowiednich zapisów statuowych, oczywiście obowiązujących czasowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany na swój wniosek przenosi się na mocy art. 18 KN do pracy w innej szkole. Co z jego legitymacją służbową? Przepisy rozporządzenia mówią, iż legitymację nauczyciel zwraca w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Przeniesienie nie pociąga za sobą ustania (wygaśnięcia) stosunku pracy nauczyciela z dotychczasowym pracodawcą. Co więc z legitymacją na której istnieje przynależność nauczyciela do naszej szkoły? Powinien ją zwrócić, a w nowej szkole wystąpić o nową?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na czas określony może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas określony od 2003 r. w niepełnym wymiarze (główne miejsce pracy na pełen etat w innej szkole). Umowy w naszej szkole na 9/18, 10/18 lub 12/18 (w przypadku nauczania indywidualnego). W związku z całkowitą likwidacją oddziałów gimnazjalnych mogę zaoferować 4/18. Pytanie - podstawa prawna informacji o ograniczeniu liczby godzin.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nowo zatrudniany nauczyciel ma orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania na badanie z poprzedniej szkoły, ważne do sierpnia 2023. Czy obecna szkoła ma obowiązek skierować tego nauczyciela na badania przed rozpoczęciem pracy, czy też badania z poprzedniej szkoły są ważne też w nowej szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pełnoletnia uczennica, która powtarzała drugą klasę, praktycznie przestała chodzić do szkoły od lutego tego roku. W czerwcu urodziła dziecko. Nie uzyskała promocji do klasy trzeciej gdyż otrzymała 4 oceny niedostateczne i z jednego przedmiotu była nieklasyfikowana. Czy ma ona prawo po raz drugi powtarzać drugą klasę? Czy jest jakaś podstawa do skreślenia jej z listy uczniów? Uczennica nie kontaktowała się na bieżąco z wychowawcą i nie informowała o swoich planach. Nie wiemy również co zamierza zrobić we wrześniu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe