Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z opiekunem stażu można zawrzeć umowę wolontariatu?
Zgodnie z art. 9c ust. 4 Karty nauczyciela, nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna, z tym że w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze.
Przez "nauczyciela" rozumie się, zgodnie z KN, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1 KN.
Opiekun stażu powinien być zatem nauczycielem zatrudnionym w szkole, w której pełni tę funkcję. Nauczyciela zatrudnia się na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, w miesiącu lipcu uległa wypadkowi samochodowemu i jest w stanie, który uniemożliwi jej powrót do pracy - szkoły z dniem 1 września br. Zwróciła się do mnie z zapytaniem: Czy otrzymując od lekarza roczny urlop dla poratowania zdrowia np. od 30 sierpnia 2016r. do 29 sierpnia 2017r., to czy jej dotychczasowe pobory nie ulegną zmianie i pozostaną wyliczane z dotychczasowego pełnego wymiaru zatrudnienia przez cały okres przebywania na urlopie? Pragnę nadmienić, iż nauczycielka dotychczas pracowała w pełnym wymiarze godzin dydaktyczno-wychowawczych, jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudniona jest na podstawie mianowania, staż pracy pedagogicznej wynosi ponad 30 lat. A więc spełnia wszelkie przesłanki do udzielenia jej tego urlopu.
Problemem jednak w tym przypadku staje się fakt wypowiedzenia warunków umowy o pracę, które nauczycielka otrzymała w miesiącu maju br. a powodują one sytuację, że z dniem 1 września 2016r. będzie ona realizowała obowiązki dydaktyczno-wychowawcze w wymiarze 16/18 /w niepełnym wymiarze godzin/. Powstaje pytanie, na które proszę o odpowiedź. Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia, zaczynając urlop jeszcze w miesiącu sierpniu, a więc w czasie trwania pełnego wymiaru godzin ale w przeddzień nowego /zmniejszonego/ pensum godzinowego, będzie otrzymywał wyliczenie wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wg stawki z pełnego etatu, czy z dniem 1 września automatycznie będzie otrzymywał wyliczenie z wynagrodzenia wynikającego z obniżonego pensum godzinowego, a tym samym będzie go obowiązywał wymóg natychmiastowego przerwania urlopu ze względu na to, że nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin, urlop ten nie przysługuje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna do ustalenia obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracowniczych np. kucharka, woźna, pracownik gospodarczy, intendentka? Gdzie można znaleźć jakieś wytyczne?
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony, po urlopie wychowawczym wraca na cały etat tak jak przed urlopem, z tym że będzie to 14/18 i 6/26 godzin.Czy nauczycielka ta może nie zgodzić się na zmianę przydziału godzin skoro zmieniła się organizacja nauczania. Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli pomoc nauczyciela dostarczyła zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że nie może dźwigać to czy dyrektor powinien skierować pracownika do lekarza medycyny pracy by wydał zaświadczenie, że może zajmować to stanowisko?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe