Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (na 11/18), jest zgodne z prawem ?Zatrudnienie na pełen etat w kolejnych latach, jest niemożliwe. Nauczyciel uczy języka angielskiego w kl.IV-VI, poza tym pracuje na pełnym etacie w innej szkole.Czy w razie likwidacji szkoły należy mu się odprawa?
W przypadku niemożności zatrudnienia nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze godzin, należy go zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Poprzez mianowanie można zatrudnić jedynie wówczas, gdy spełnione zostaną przesłanki art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela (m.in. pkt. 6 - jeżeli istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony).
Art. 10 ust.:
6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.
7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W przypadku likwidacji szkoły nauczycielowi przysługiwać będzie odprawa z USTAWY
z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:
art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela:
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Fakt pozostawania w zatrudnieniu w innej szkole, nawet na pełnym etacie nie ma wpływu na uprawnienia pracownicze wynikające z odrębnego stosunku pracy nawiązanego w innej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor na prośbę nauczyciela musi wystawić mu skierowanie do lekarza medycyny pracy w celu starania się przez nauczyciela o urlop na poratowanie zdrowia? Jeśli tak to, kto płaci za badania, które zleci lekarz medycyny pracy? Proszę o komentarz i podstawę prawną.
- Szanowni Państwo, pracownica urodziła dziecko 14 sierpnia 2010 r. Do tego czasu przebywała na zwolnieniu lekarskim (również w czasie wakacji). Od 1 do 14 stycznia będzie przebywać na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Czy w związku z tym od 15 stycznia może "odebrać" urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 tygodni? W takim przypadku nakładać się będą dwa urlopy: zaległy z bieżącymi feriami. Czy po zakończeniu 6 - tygodniowego urlopu należy zrealizować dodatkowe 14 dni za ferie z 2011 roku? Z poważaniem Krzysztof Urban krzysztof.urban@onet.pl
- W szkole został zatrudniony nauczyciel na zastępstwo na 5 dni. Ile urlopu należy się za te 5 dni? Zatrudniony nauczyciel nie świadczył żadnej innej pracy w okresie zatrudnienia na zastępstwie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela od 15.01.2019r. do 31.08.2019r. na zastępstwo. Czy tylko umowa może być zawarta do 21.06.2019r. Najprawdopodobniej będzie możliwość dalszego zatrudnienia nauczyciela od 01.09.2019r.
Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc. Pedagog szkolny realizuje pensum 26 godzin. Posiada również kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, w związku z zaistniałą potrzebą od września chcę przydzielić pedagogowi dodatkowo 2 godziny rewalidacji, czy mogą to być 2/26 godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe