Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Decyzją poprzedniego dyrektora w szkole został zatrudniony nauczyciel wf- emeryt. Ma podpisaną umowę na czas nieokreślony 9/18 i pracuje już 8 rok. Proszę o pomoc: udostępnienie wzoru, podanie podstawy prawnej i ew. uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy (za porozumieniem stron nie wchodzi w grę). Nauczyciel ten nadal pobiera emeryturę. Dodam, że godziny wf dostanie nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, który będzie dopełniał etat z wygaszanego gimnazjum.
W opisanym przypadku rozwiązanie umowy następuje na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Przyczyną zwolnienia nauczyciela jest brak godzin, a więc przyczyna ta leży po stronie pracodawcy a nie pracownika. W takim przypadku, o ile szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nauczycielowi przysługiwać będzie odprawa z ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 w związku z art. 10 ust. 1), w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
W przypadku nauczycieli szkół, w których będą prowadzone klasy gimnazjum, dla których brakuje godzin ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, zastosowanie będzie miał art. 225 ustawy z 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, czyli przeniesienie w stan nieczynny, a w razie braku zgody nauczyciela - rozwiązanie stosunku pracy oraz obligatoryjnie odprawa, o której mowa wyżej.
Przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest zatem brak godzin wychowania fizycznego w przyszłym roku szkolnym. Nauczycielowi należy jednak wyjaśnić, dlaczego został on wytypowany do zwolnienia, przedstawiając przyjęte w szkole kryteria zwalniania nauczycieli (informacji tej nie wpisuje się w wypowiedzeniu, ponieważ nie stanowią one przyczyny zwolnienia). Wśród kryteriów doboru nauczyciela do zwolnienia może znaleźć się m.in. sytuacja życiowa i rodzinna pracownika, w tym pobieranie emerytury lub innego świadczenia, dodatkowe zatrudnienie, inne źródła dochodu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy emerytowanemu nauczycielowi w ramach ZFŚS powinno być przyznane dofinansowanie do wypoczynku i na jakiej podstawie? Świadczenia urlopowe dla nauczycieli wypłacane są zgodnie z odrębnym rozp., pracownikom czynnym niepedagogicznym na podstawie wniosku o urlop wypoczynkowy trwającego nie krócej niż 2 tygodnie, a na jakiej podstawie nauczycielom- emerytom jeżeli jest to możliwe, ponieważ nasz regulamin nie przewiduje innych możliwości niż powyższe?
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Posiadam 32 letni okres pracy w przedszkolu, od roku pełnię w tym przedszkolu funkcję dyrektora, bardzo bym chciała otworzyć staż na nauczyciela dyplomowanego, bardzo proszę o wzór takiego planu oraz wszystkie związane z takim awansem ustalenia.
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia lub długotrwałym L4 można wręczyć wypowiedzenie pracy wynikajace z reorganizacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej dla dorosłych możemy zatrudnić dyrektora na umowę zlecenie bądź o dzieło?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe