Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 03.05.2019 zmarł pracownik - nauczyciel. Zwolnienie lekarskie obejmuje okres pobytu w szpitalu do dnia zgonu tj. 24.04.19 - 03.05.19. Zgodnie z KN 02.05.19 zostało wypłacone wynagrodzenie z góry za maj. Do końca kwietnia zasiłek jest naliczony, dalej nie, gdyż nie znaliśmy daty końcowej. Czy w tej chwili powinniśmy skorygować wynagrodzenie wypłacone 02.05.19, czy pozostawić je bez zmian?
Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. prawo do wynagrodzenia gaśnie z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy. Czyli nauczyciel zachowuje prawo do pobranego wynagrodzenia nawet wówczas, gdy w trakcie miesiąca kalendarzowego nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy z powodu zgonu. W tym przypadku nauczycielowi przysługuje zasiłek chorobowy z tytułu nieobecności w pracy z powodu choroby za okres 1 - 3 maja, zaś z uwagi na treść art. 40 KN nie dokonuje się korekty wynagrodzenia za pozostałe dni maja.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym zwolnić nauczyciela dyplomowanego u którego badanie trzeźwości wykazało wykroczenie. badanie prowadziła policja w szkole w czasie zajęć tego nauczyciela.jakie procedury powinienem wszcząć i jakie instytucje poinformować? prosze o wzór pisma zwalniajacego z podstawą prawną
- Pytanie dotyczy rozliczania godzin ponadwymiarowych nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez Województwo Małopolskie prowadzących kształcenie w formie zaocznej/ Uchwała NR XXIX/494/12 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 26 listopada 2012r. Obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych wynosi rocznie 684 godziny, w uchwale jest zapis mówiący że " Rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć dydaktycznych w kształceniu zaocznym i na odległość następuje w każdym semestrze" "Odbyte godziny zajęć ...przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponad wymiarowymi". W takim wypadku kiedy powinny być godziny ponadwymiarowe rozliczane? Drugie pytanie dotyczy również rozliczania godzin ponadwymiarowych, z tym, że co w przypadku gdy nauczyciel realizuje zajęcia z różnego pensum i nie tylko w kształceniu zaocznym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu w związku z tym otrzyma wypowiedzenie z art. 20 KN. Nauczyciel chce przejść na emeryturę i zwrócił się do mnie z prośbą o skrócenie czasu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Prawdopodobnie w sierpniu miałabym dla niego godziny i mógłby pracować w przyszłym roku w pełnym wymiarze godzin, ale przy zmianie przepisów emerytalnych korzystnie jest dla niego przejść teraz na emeryturę. Czy mogę wyrazić zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, czy takie skrócenie leży tylko po stronie pracodawcy? Nie bez znaczenia jest tu wysokość odprawy. Odchodzący jest byłym dyrektorem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem szkoły podstawowej. Mam powołanie na to stanowisko na okres 5 lat. Kadencja kończy się 31 sierpnia 2019 r. Okazuje się, że od 01.09.2018 r. w naszej szkole będzie tylko 11 oddziałów (w świetle prawa nie będzie więc stanowiska wicedyrektora). W ten sposób moja kadencja zostanie skrócona o rok. Czy mogę się ubiegać o jakieś odszkodowanie, odprawę za czas do końca kadencji, na którą zostałam formalnie powołana, a nie będę jej mogła kontynuować z przyczyn organizacyjnych? Jeśli tak to od kogo, w jakim wymiarze? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku powinien zostać objęty podwyżką płac wynikającą z rozporządzenia MEN? Jaki wymiar zatrudnienia nauczyciela należy wpisać w wymiarze uposażenia, skoro nauczyciel nie świadczy pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe