Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem wicedyrektorem szkoły podstawowej. Mam powołanie na to stanowisko na okres 5 lat. Kadencja kończy się 31 sierpnia 2019 r. Okazuje się, że od 01.09.2018 r. w naszej szkole będzie tylko 11 oddziałów (w świetle prawa nie będzie więc stanowiska wicedyrektora). W ten sposób moja kadencja zostanie skrócona o rok. Czy mogę się ubiegać o jakieś odszkodowanie, odprawę za czas do końca kadencji, na którą zostałam formalnie powołana, a nie będę jej mogła kontynuować z przyczyn organizacyjnych? Jeśli tak to od kogo, w jakim wymiarze? Proszę o podstawę prawną.
Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole (czyli dyrektor):
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2- bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych stautów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w szkole, która liczy co najmniej 12 oddziałów, tworzy się stanowisko wicedyrektora. Aby odwołać nauczyciela ze stanowiska wicedyrektora, w pierwszej kolejności musi nastąpić zatem likwidacja tego stanowiska w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w szkole. Likwidacja stanowiska, jako szczególny przypadek, stanowi podstawę do odwołania nauczyciela ze stanowiska wicedyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy wypłacić i jak wyliczyć średnią za nadgodziny dla nauczycieli przedszkola? Czy można dokonać tego jednorazowo w lipcu za 35 dni bez względu na to, czy urlop będzie wykorzystany w czerwcu, lipcu czy sierpniu? Czy trzeba dokonać zapisu w regulaminie pracy w tej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić w szkole podstawowej jako opiekuna w świetlicy szkolnej nauczyciela, który uczył w innej szkole języka rosyjskiego, a w szkole, do której ubiega się o zatrudnienie j.rosyjskiego dzieci nie uczą się?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Po raz kolejny mam ogromny problem związany z dniem wolnym w placówce nieferyjnej.
w tym roku 6 stycznia (święto 3 Króli) przypadło we wtorek, w związku z tym zrobiłam wszystkim wychowawcom zniżkę pensum o 5 godzin z całości czyli z 26h pracują 21h. Obecnie te osoby, które pracowały w tym dniu domagają się jeszcze ponownej zniżki pensum o daną ilość godzin jaką przepracowali dnia 06.01. wynika z tego, że jeśli ktoś pracował 06 stycznia 8 godzin to jego tygodniowe pensum obniżam jeszcze dodatkowo o te 8h. Taka osoba będzie miała w takim wypadku 13h pracy w danym tygodniu. Mam ogromny dylemat gdyż nie znalazłam podstawy prawnej na podwójną zniżkę godzin. Czy pracownik ma rację? Czy zniżka godzin za dzień świąteczny przypadający w danym tygodniu wystarcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zaliczyć do stażu pracowniczego pracę na gospodarstwie rolnym w okresie od 01.01.1983 r. do 31.08.1984 r. osobie która w tym czasie uczęszczała do szkoły ponadpodstawowej i oświadczyła, że nie mieszkała w internacie, tylko w gospodarstwie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica realizuje nauczanie domowe. W czerwcu będzie miała egzaminy klasyfikacyjne. Czy można zapłacić nauczycielom za przeprowadzenie tych egzaminów?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe