Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 31 sierpnia 2023 r. kończy mi się kadencja dyrektora szkoły. Za cztery miesiące będę mogła odejść na emeryturę. Nie ogłoszono konkursu, ponieważ obiecano mi (ustnie), że zostanie powierzone mi pełnienie obowiązków dyrektora na 10 miesięcy. Czy jest to zgodne z prawem? Czy będę mogła odejść zgodnie z art.20 KN, ponieważ w naszej szkole nie ma dla mnie nawet pół etatu (na dzień dzisiejszy w arkuszu zaplanowane mam 10/18)? A jeżeli zostanie mi powierzone pełnienie obowiązków tylko do końca stycznia, to jak to prawnie powinno wyglądać?
Odstąpienie od ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący jest sprzeczne z art. 63 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Natomiast szkoła nie może działać bez dyrektora, a w związku z tym jedynym rozwiązaniem pozostanie powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora przez organ prowadzący na okres do 10 miesięcy, zgodnie z art. 63 ust. 13 PO, co prawidłowo powinno dotyczyć nauczyciela zatrudnionego na pełen etat (akt PO nie przewiduje wykonywania zadań dyrektora na część etatu w publicznej szkole).
Rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego nie jest możliwe na podstawie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w szkole feryjnej, ponieważ trzymiesięczne wypowiedzenie musi upłynąć ze skutkiem na dzień 31 sierpnia (art. 20 ust. 3 KN). Możliwe będzie zawarcie jedynie porozumienia rozwiązującego stosunek pracy na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 lub także art. 27 ust. 3 KN, w zależności od podstawy prawnej zatrudnienia w nowym roku szkolnym. Natomiast zakończenie zatrudnienia na podstawie art. 20 KN byłoby możliwe z dniem 31 sierpnia 2023 r., gdyby najpóźniej do 31 lipca 2023 r. organ prowadzący doręczył dyrektorowi oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy z tym dniem z przyczyn organizacyjnych (art. 10 ust. 6 PO, art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 5 KN). Wówczas mogłaby następnie zostać zawarta umowa o pracę na część etatu, która by obowiązywała od początku nowego roku szkolnego (art. 10 ust. 6 lub 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2013 r. nauczyciel został zwolniony w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły, przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych. Z dniem 18 lipca 2014 r. nabył uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, z którego skorzystał. Tak więc, czy ten nauczyciel jest naszym emerytem i czy ma uprawnienia do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych naszej szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy zatrudnienia z KP na stanowisko nauczyciela z jednoczesną funkcją dyrektora szkoły w szkole niepublicznej (organ prowadzący- fundacja) na postawie umowy o pracę na czas określony- czy w treści zawartej umowy należy (można) zawrzeć informację o stanowisku: dyrektor, czy może tylko nauczyciel?
A dyrektor poprzez oddzielny dokument np. powierzenie stanowiska?
Jaki zapis w umowie o pracę z KP jest poprawny i "bezpieczny" z punktu widzenia pracodawcy (organu prowadzącego szkołę niepubliczną)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinowym powinien pracować kierowca zatrudniony w szkole, który wozi posiłki do szkoły zamiejscowej na godz. 8.00 i na 15.00.Czy można stosować rozliczenie tygodniowe i powyżej 40 godz. wypłacać nadgodziny?
- Dziękuję z odpowiedź. Jestem przygotowana na powrót tej pani i mam dla niej etat. Nie wiem co orzeknie Sąd? Jeszcze mama pytanie w tej kwestii. Co mogę zrobić gdyby nauczycielka przebywała cały czas na zwolnieniach lekarskich (jest już 140 dni na zwolnieniu) i nie zgłosiła się do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku Sądu, bo jest cały czas na zwolnieniu lekarskim Jakie ja mam wtedy prawa jako pracodawca? ( żeby znowu nie podała mnie do sądu).
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe