Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziękuję z odpowiedź. Jestem przygotowana na powrót tej pani i mam dla niej etat. Nie wiem co orzeknie Sąd? Jeszcze mama pytanie w tej kwestii. Co mogę zrobić gdyby nauczycielka przebywała cały czas na zwolnieniach lekarskich (jest już 140 dni na zwolnieniu) i nie zgłosiła się do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku Sądu, bo jest cały czas na zwolnieniu lekarskim Jakie ja mam wtedy prawa jako pracodawca? ( żeby znowu nie podała mnie do sądu).
Nauczycielka w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku sądu powinna zgłosić gotowość do pracy. Nie oznacza to, że musi od razu pracować. Jeżeli jest niezdolna do pracy z powodu choroby, może w dalszym ciągu przebywać na zwolnieniu lekarskim. Musi jednak dostarczyć to zwolnienie do szkoły wraz z informacją o gotowości podjęcia pracy. Choroba nie przedłuża powyższego terminu.
Jedynie wówczas, gdy z przyczyn od niej niezależnych, nie będzie mogła tego uczynić, nie naruszy 7-dniowego terminu i pracodawca nie będzie mógł odmówić ponownego zatrudnienia. Jednak w dzisiejszych czasach trudno byłoby udowodnić brak możliwości poinformowania pracodawcy, zwłaszcza, że można to zrobić w dowolny sposób: osobiście, telefonicznie, drogą pocztową czy elektroniczną.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.05.2009 r. I PK 223/08 :
"(...)Termin z art. 48 § 1 k.p. biegnie bez względu na to, czy pracownik jest zdolny do pracy czy niezdolny do jej podjęcia z uwagi na chorobę. Stosunek pracy po wyroku przywracającym do pracy ulega reaktywacji wówczas, gdy pracownik w zakreślonym ustawowo siedmiodniowym terminie zgłosi gotowość do niezwłocznego podjęcia pracy bez względu na to,czy faktycznie może podjąć pracę ze względu na stan zdrowia. Choroba nie wydłuża tego ustawowego terminu. Wynika to z końcowego fragmentu art. 48 § 1 k.p., zgodnie z którym niezawinione przyczyny (w tym choroba) mogą jedynie powodować nieuwzględnienie opóźnienia w zgłoszeniu gotowości do podjęcia pracy (...)".
Co do ciągłości zwolnienia lekarskiego, to w przypadku nauczycieli mianowanych zastosowanie będzie miał art. 23 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela, mówiący o tym, że stosunek pracy ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Do nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zastosowanie będzie miał art. 27 ust. 2 Karty Nauczyciela:
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
-
Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron
Liczba stron w dokumencie: 1 -
Liczba stron w dokumencie: 1
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica jest zatrudniona na stanowisku sprzątaczka od 01 lutego 2015 w wymiarze 1/2 etatu. Proszę o podanie ilości dni urlopu - staż pracy 14 lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zatrudnić emeryta na zastępstwo za woźnego, który przebywa na chorobowym. Jakie procedury należy brać pod uwagę przy takim zatrudnieniu? Jakie warunki musi spełniać emeryt?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop macierzyński w związku z poronieniem jest obligatoryjny w całości? Pracownica zatrudniona na umowę na zastępstwo dowiedziała się, że jest w ciąży. Na początku lipca zrobiła pierwsze usg które wykazało martwą ciążę. Czy na podstawie 1801 Kodeksu pracy można skrócić okres przebywania na urlopie macierzyńskim do 7 dni od zgonu dziecka, czy musi wziąć cały 8 tygodniowy urlop macierzyński? Pracownica wnioskuje o jak najszybszy powrót tłumaczy to złym stanem psychicznym podczas przebywania samej w domu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy wynagrodzenia nauczyciela, który realizuje doradztwo zawodowe w szkole podstawowej.
Jaka jest tygodniowa liczba godzin nauczyciela realizującego zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego określonego na podstawie art. 26a ust.3 ustawy Prawo oświatowe? Dodam, że nauczyciel nie jest zatrudniony w tej szkole jako doradca zawodowy i ma te godziny jako ponadwymiarowe - ma jedynie kwalifikacje doradcy zawodowego. Czy tygodniowa liczba godzin wynosi 26 jako doradcy zawodowego, czy 18 jako nauczyciela przedmiotu? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób zaznaczyć w umowie o pracę informację, że pomoc nauczyciela zostaje zatrudniona na czas pobytu w przedszkolu dziecka z orzeczeniem. Jaka jest podstawa prawna w tym wypadku? Dziecko ma 3 lata.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe