Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do 31 sierpnia 2012r. pełniłm funkcję dyrektora szkoły podstawowej. W lutym 2012 r. podjęto uchwałę o likwidacji szkoły. W okresie wakacji wykonywałam czynności związane z jej likwidacją. W związku z tym nie wykorzystałam do końca przysługującego mi urlopu wypoczynkowego (placówka feryjna). W okresie wakacji wykorzystałam urlop na początku lipca-10 dni i w sierpniu tez 10 dni. Od 01.09.2012 r. zostałam przeniesiona na podst.art.18 KN do innej placówki (w tej samej gminie) na stanowisko n-la grupy dzieci 5-lenich. Moje pytanie dotyczy tego -czy przysługuje mi wykorzystanie bądź ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy za 2012 r.?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów. Urlopu uzupełniającego udziela się w wymiarze do 8 tygodni (w zależności od wymiaru wykorzystanego urlopu). Z pytania wynika, że w 2012 r. wykorzystała Pani 6 tygodni urlopu - 2 tygodnie ferii zimowych, 2 tygodnie w lipcu i 2 tygodnie w sierpniu. Pozostają zatem 2 tygodnie urlopu uzupełniającego.
Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym, którego można domagać się od pracodawcy do 3 lat (termin przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy - art. 291 § 1 kodeksu pracy).
W opisanym przypadku sprawa wydaje się skomplikowana z powodu przeniesienia do placówki nieferyjnej. Przeniesienie nauczyciela w trybie art. 18 KN nie powoduje jednak ustania stosunku pracy, lecz jest jego kontynuacją. Oznacza to, że obecny pracodawca zobowiązany jest do uznania roszczeń powstałych jeszcze w pracy w szkole. Skoro zatem w trakcie trwania stosunku pracy powstało roszczenie o zaległy urlop wypoczynkowy, należy go udzielić mimo zmiany warunków pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sytuacja 1: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2021 – 31. 08. 2026
2. Porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę : 01. 09. 2022 – 31. 08 2027
Sytuacja 2: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2019 – 31. 08. 2020
2. Umowa na czas: 01. 09. 2020 – 31. 08 2022
3. Umowa na czas: 01. 09. 2022 – 31. 08. 2026
26. 08. 2024r. nauczyciel uzyskał tytuł nauczyciela mianowanego
PYTANIE:
1. Czy któremuś nauczycielowi umowa powinna być przekształcona na czas nieokreślony?
2. Jeśli nie, to jak przekształcić umowę nauczycielowi z sytuacji 2 w związku z mianowaniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, który od X 2018 r. podejmie studia mgr na kierunku; edukacja dla bezpieczeństwa. Chcę mu przydzielić 1 godz. w tym roku szk. - edukacji dla bezpieczeństwa ( poszukiwania innego nauczyciela nie przyniosły rezultatu, nie ma ofert w PUP ani chętnych po informacji w Mazowieckim Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli). Kurator Oświaty nie znalazł podstaw do zastosowania art. 10.ust.9 ustawy z dn. 26 stycznia 1982 Karta Nauczyciela. Na jakiej podstawie mogę przydzielić nauczycielowi tę godzinę na rok szkolny?
- Nauczyciel został zatrudniony w naszej szkole na czas określony od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. W dniach od 19.09.2016 r. do 23.09.2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym będzie uprawniony do „13”za 2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje na pół etatu i realizuje godziny karciane w świetlicy. Zobowiązany był w semestrze wypracować 18 godzin. W I semestrze nauczyciel wypracował 38 godzin karcianych, zaznaczając w dzienniku KN (podpisuje protokół kontroli). Nauczyciel realizuje różne pensum w różnych okresach czasu (dowożenie zimowe, więcej godzin świetlicy). Ma uśredniony czas pracy. Obecnie kończy się dowożenie i dyrektor dokonuje podliczenia czasu pracy. Zgodnie z zapisami w dzienniku zrobionymi osobiście przez nauczyciela, nie uwzględnia do czasu pracy godzin oznaczonych do nauczyciela jako KN. Nauczyciel mianowany twierdzi, że dyrektor powinien poinformować go ,że wypracował za dużo godzin i teraz żąda od pracodawcy zapłaty za wypracowane przez siebie ponad normę i oznaczone przez siebie godziny KN. Czy dyrektor powinien uwzględnić w czasie pracy te dodatkowo wypracowane i oznaczone przez nauczyciela godziny do czasu pracy nauczyciela. W II semestrze nauczyciel w dzienniku oznaczył 17,5 godziny KN i teraz chce to skreślić, bo będzie stratny finansowo. Czy można godziny karciane rozliczać w stosunku rocznym? Co grozi nauczycielowi, jeśli nie zrealizuje godzin karcianych? Czy jest to naruszenie dyscypliny
pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek powołania społecznego inspektora pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe