Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Konieczność zapewnienia na świetlicy jakichś warunków dostosowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mógłby...

PORADA PRAWNA

09 sierpnia 2019 Inne

Do I klasy szkoły podstawowej została przyjęta uczennica z orzeczeniem o kształceniu specjalnym ze względu na autyzm. Rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej do godziny 16. Jakie warunki należy zapewnić w/w dziecku? Ile osób może być w grupie? Czy osoba prowadząca zajęcia musi mieć kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej? Czy musi to być nauczyciel wspomagający/wspierający nauczyciela w czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych?

Konieczność zapewnienia na świetlicy jakichś warunków dostosowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mógłby określać wyłącznie IPET, ponieważ nie są one wymienione w żadnym obowiązującym przepisie - § 6 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578). W świetlicy szkolnej w szkole ogólnodostępnej liczba dzieci w oddziale pod opieką jednego nauczyciela (wychowawcy świetlicy) nie może przekraczać 25 osób - § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. u. z 2019 r., poz. 502). Wychowawca świetlicy nie musi mieć kwalifikacji z pedagogiki specjalnej jak nauczyciel wspomagający, ponieważ wystarczające jest np. posiadanie kwalifikacji nauczyciela szkoły podstawowej - § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575). Ewentualna obecność na tych zajęciach również nauczyciela wspomagającego jest uzależniona od tego, czy taka potrzeba została określona dla danego dziecka w IPET - § 6 ust. 1, § 7 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT