Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 15/18 na czas nieokreślony, który pracuje w innej szkole na pełnym etacie dyrektor ma obowiązek dostosowania mu planu w taki sposób aby mógł dojeżdżać do tej drugiej szkoły. Czy nauczyciel nie powinien mieć zgody na podjęcie pracy w drugiej szkole jeśli ta praca powoduje, że nie jest dyspozycyjny (nie można powierzyć mu zastępstw, ani prowadzenia uroczystości, zdarza się ,że nie bierze udziału w radach, ponieważ terminy się pokrywają). Czy niedostosowanie się do jego drugiej pracy nie będzie przejawem mobbingu? W szkole są nauczyciele, którzy posiadaja kwalifikacje do przedmiotu, którego uczy i dyrektor chciałby rozwiązać nim umowę o pracę ze względu na oszczędności i brak dyspozycyjności.
Nauczyciel pełnozatrudniony, który podejmuje pracę w drugiej szkole na podstawie odrębnej umowy o pracę, nawiązuje w niej nowy stosunek pracy. Zarówno w jednej, jak i w drugiej szkole obowiązują go takie same zasady co do zakresu zadań wykonywanych przez nauczycieli. Przepisy prawa nie nakazują w takim przypadku dostosowywania planu lekcji do potrzeb nauczyciela. W praktyce często zdarza się, że nauczyciele wnioskują o dostosowanie planów i w gestii dyrektora pozostaje rozpatrzenie takich mozliwości.
Nauczyciel nie potrzebuje niczyjej zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia - przepisy tego nie wymagają. Mimo, iz fizycznie mozliwe jest łączenie pracy w kilku szkołach, zawsze wiąże się to z brakiem odpowiedniej dyspozycyjności nauczyciela. Dyrektor jednak ma prawo żądać od nauczyciela prawidłowego wykonywania swoich obowiązków, w tym również udziału w posiedzeniach rady pedagogicznej, czy prowadzeniu szkolnych uroczystości.
Jezeli nauczyciel nie wywiązuje się należycie z powierzonych mu zadań, można rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem. Nie ma znaczenia, że spowodowane to jest jego podwójnym zatrudnieniem, ponieważ nie uzupełnia etatu, a wręcz w szkole macierzystej ma pełny etat. Rozwiązanie umowy następuje w takim przypadku na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W kilkanaście dni od początku roku szkolnego dyrektor szkoły, który sprawuje kadencje od 1 września 2015 podupada na zdrowiu, dostaje zwolnienie lekarskie, przy czym zdaniem lekarza leczenie będzie długie. Dyrektor rozważa po zakończonym leczeniu poproszenie o urlop zdrowotny, a w konsekwencji rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora, ponieważ jego sytuacja nie gwarantuje płynności zarządzania i pracy placówki. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Czy dyrektor może dokonać rezygnacji w trakcie urlopu zdrowotnego i z jakim okresem wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce odejść na świadczenia kompensacyjne, jest zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do 10.12.2017r. Czy rozwiązanie umowy przed zakończeniem umowy umożliwi mu odejście na świadczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzonymi od dnia 1 stycznia 2019 podwyżkami dla nauczycieli ustalono na podstawie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego dla Pracowników Nie Będących Nauczycielami powinno nastąpić podwyższenie wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi. Tak się stało, jednak główny księgowy odmówił tej podwyżki. I co w tej chwili mam zrobić?
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: jakich nauczycieli dodatkowo musimy od stycznia 2016 r. zatrudnić w klasach, w których uczą się dzieci z orzeczeniami: - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (uczeń w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność sprzężoną: upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim oraz afazję motoryczną; - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na Zespół Aspergera (w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W którym przypadku powinniśmy zatrudnić nauczyciela wspomagającego, a w którym wystarczy asystenta?
- Jestem dyrektorem szkoły od roku. Poprzednia dyrektorka jest oddelegowana do pracy w strukturach samorządowych. Uczyła matematyki. W szkole mam zatrudnione trzy nauczycielki matematyki - jedną na zastępstwo, a dwie na czas nieokreślony; wszystkie są dyplomowane. Każda z nich pracuje na pełnych etatach w innych placówkach. Chciałabym unormować sytuację nauczania matematyki i zatrudnić jedną matematyczkę chociaż na zastępstwo, ale na pełny etat. Jak rozwiązać umowy z obecnymi nauczycielkami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe