Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor przedszkola niepublicznego prowadzi jednocześnie zajęcia terapeutyczne z dzieckiem, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest też organem prowadzącym. Jakiej wysokości wynagrodzenie można sfinansować z dotacji ogólnej w 2019 roku? Czy można sfinansować wynagrodzenie z dotacji na kształcenie specjalne (do jakiej kwoty)?
Łącznie za wykonywanie wszystkich zadań - kierowanie przedszkolem niepublicznym jako dyrektor oraz prowadzenie zajęć terapeutycznych z uczniem o potrzebie kształcenia specjalnego - z dotacji samorządowej w 2019 r. może zostać pobrane wynagrodzenie nieprzekraczające brutto kwoty 8404,78 zł: 150% * 184% * 3 045,21 zł - art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2203), art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r., Dz.U. z 2019 r., poz. 198.
Należy wyliczyć proporcję czasu (ułamek lub procent), jaką dana osoba przeznacza na kierowanie przedszkolem oraz prowadzenie zajęć z uczniem, a wówczas część wynagrodzenia za prowadzenie zajęć z z uczniem z orzeczeniem może zostać sfinansowana z dotacji na kształcenie specjalne - art. 35 ust. 4 i ust. 5 pkt 2 UoFZO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkołę niepubliczną obowiązuje "Projekt aktu założycielskiego niepublicznej ośmioletniej szkoły podstawowej"? Jeżeli tak to bardzo proszę o wzór.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 26 marca 2012 r. zadałem następujące pytanie:
"Czy tygodniowy wymiar godzin dla klasy określony w zał. nr 3 ust. 1 pkt 1 do rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania oznacza maksymalny wymiar, czy może on zostać przekroczony?"
Chciałbym je doprecyzować. Nie chodziło mi o zwiększenie związane z decyzją organu prowadzącego. Chodzi o wymiar 29, 30 i 31 godzin odpowiednio w klasie I, II i III gimnazjum. Czy te godziny można przesunąć w takim sensie, że w planie nauczania klasy ustawimy np. godzinę chemii z klasy II w klasie I i wówczas będzie układ: 30, 29, 31?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o interpretację przepisów określających ilość godzin ponadwymiarowych dyrektora szkoły. Obecnie mam zniżkę godzin z 18 pensum do 6 godz. zajęć dydaktycznych. W arkuszu organizacyjnym na rok 2014/2015 zaplanowałam sobie 5 godzin ponadwymiarowych. Z posiadanych przeze mnie interpretacji prawnych wynika, że mogę mieć max 9 godzin ponadwymiarowych jak każdy nauczyciel. Organ prowadzący natomiast twierdzi, że max ilość godzin ponadwymiarowych dla mnie to 3 godziny. Nadmieniam, że ilość przyznanych mi godzin ponadwymiarowych w żaden sposób nie powoduje zmniejszenia wymiaru zatrudnienia innym nauczycielom.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor szkoly mam obniżone pensum-10h tygodniowo.Uczę historii i przyrody(razem 14h).Nie ma możliwości przyznania tych godzin innemu nauczycielowi.Czy w takiej sytuacji mogę mieć nadgodziny,jeśli tak to w jakiej ilości?Organ prowadzący podpisal arkusz organizacji szkoly.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko w naszej szkole zameldowane jest na stałe, a uczy się w innej szkole gdzie zameldowane jest tymczasowo. Kto powinien sprawdzać realizację obowiązku? Która szkoła powinna informować o realizacji obowiązku przez to dziecko?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe