Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły chce w roku szkolnym 2017/2018 zatrudnić nauczyciela kontraktowego, któremu zamierza powierzyć zgodnie z kwalifikacjami 14/18 godzin tygodniowo i bez kwalifikacji (uzyskał zgodę kuratora) 4/18 do pełnego etatu oraz 7/18 godzin ponadwymiarowych bez kwalifikacji tygodniowo. Do celów płacowych godziny bez kwalifikacji zostaną uwzględnione jako nauczyciela stażysty. Jak w tym przypadku powinna wyglądać umowa dla takiego nauczyciela? Czy powinien on mieć 2 umowy o pracę czy można uwzględnić to w jednej?
Ponieważ nauczyciel będzie wykonywał pracę jednego rodzaju (pedagogiczną) oraz w ramach jednego stanowiska (z pensum 18 – godzinnym), nie ma podstaw do zawierania z nim odrębnej umowy o pracę (wyrok SN z 14 lutego 2002 r., I PKN 876/00; wyrok SN z 13 marca 1997 r., I PKN 43/97). W umowie należałoby wskazać, że odnośnie 14/18 jest zatrudniony z prawem do wynagrodzenia zgodnie z poziomem wykształcenia i wynagrodzeniem nauczyciela kontraktowego, zaś na 4/18 - z prawem do wynagrodzenia jak dla nauczyciela – stażysty. Godzin ponadwymiarowych nie uwzględnia się w umowie, a o ich przydzieleniu decyduje dyrektor (art. 35 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
- Jeżeli w I i II klasie szkoły podstawowej (nauczanie zintegrowane) jest łącznie 18 uczniów, czy jest możliwe, aby nauczyciel wychowania fizycznego prowadził lekcje, łącząc uczniów kl. I i kl. II ? Chodzi bowiem o godziny zatrudnienia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest prawna przeszkoda, aby powołać na stanowisko dyrektora szkoła nauczyciela u którego zastosowano kilka miesięcy temu karę porządkową w postaci upomnienia wynikającą z przepisów prawa pracy? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie wykształcenie powinien posiadać nauczyciel pracujący w klasach przysposabiających do pracy (utworzonych zgodnie z rozporządzeniem MEN Z 21.05. 2001 Ze zm.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia mam obowiązek zatrudnienia n-la na tym samym stanowisku i czy muszę zapewnić mu cały etat, jeśli przed urlopem pracował na pełnym etacie? Czy istnieje możliwość niezatrudnienia nauczyciela wracającego z urlopu dla poratowania zdrowia w związku z brakiem godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe