Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły otrzymał informację ze związków zawodowych ZNP o ilości członków w naszej szkole. ZNP podaje ilość 8 osób. Dyrektor ma wykaz 7 członków. Związki zawodowe poinformowały że jeden członek chce być anonimowy. Czy dyrektor szkoły może wystąpić do związków o imienną listę wszystkich członków ?
Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować pracodawcom liczbę członków, których u siebie mają. Przepisy nie wymagają natomiast wskazania dodatkowych informacji na temat osób zrzeszonych w danej organizacji związkowej, takich jak: imię i nazwisko, okres zatrudnienia, rodzaj umowy łączącej członka organizacji z pracodawcą.
Przekazywanie imiennej listy swoich członków wręcz stanowiłoby naruszenie zasady celowości i adekwatności danych (wyrok WSA w Warszawie z 2 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 2333/11).
Pracodawca nie może skutecznie żądać imiennej listy wszystkich zadeklarowanych członków, aby na tej podstawie zweryfikować jej prawidłowość i ewentualne powielanie się tych samych nazwisk na listach kilku struktur związkowych. Może jednak zgłosić pisemne zastrzeżenie co do liczebności danej zakładowej organizacji zakładowej. Ma na to do 30 dni od dnia złożenia odpowiedniego raportu przez związek, którego liczebność chce zweryfikować. W przypadku złożeni zastrzeżenia związek musi wystąpić do odpowiedniego sądu pracy z wnioskiem o ustalenie liczby członków na ostatni dzień danego półrocza. Ma na to 30 dni od dnia złożenia przeciwko niemu zastrzeżenia. Związek może również z własnej inicjatywy wystąpić z takim wnioskiem. Sąd powinien w takich sprawach wydać orzeczenia w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku w trybie nieprocesowym. Gdy związek nie zdąży w terminie 30-dniowym, to traci uprawnieniado czasu złożenia spóźnionego wniosku - art. 25(1) ust.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem nauczycielem mianowanym od 2017 roku. Czy ubiegając się o kolejny stopień awansu zawodowego Kuratorium może zakwestionować moje przygotowanie pedagogiczne, które wcześniej zostało uznane? Poinformowano mnie, że bez kursu kwalifikacyjnego nie otrzymam stopnia nauczyciela dyplomowanego, ponieważ ten dokument nie zostanie uwzględniony. Na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający w izolacji może pracować zdalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. W marcu 2020 r. poinformowała, że jest w ciąży a termin porodu przypada na 29.07.2020 r. Zgodnie z decyzją dyrektora, umowa o pracę nie będzie przedłużona. Na jaki okres należy udzielić urlopu macierzyńskiego? Jakie właściwe kroki kadrowe należy podjąć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na radzie pedagogicznej (w kwietniu) został przedstawiony projekt organizacji pracy szkoły na nowy rok. Zaopiniowany został pozytywnie.
Szczegółowy przydział czynności nie został podany, każdy nauczyciel ma zapewniony etat i jeszcze godziny ponadwymiarowe. Z dwojgiem nauczycieli dyrektor przeprowadził rozmowę, w której poinformował ich o planowanym przydziale czynności, zgodnie z kwalifikacjami. Warunki umowy o pracę nie ulegną zmianie. Nauczyciele stwierdzili, że nie wyrażą na to zgody. Jakie kroki powinien dyrektor podjąć w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na proponowany zakres czynności? Uprzejmie proszę o pilne udzielenie odpowiedzi (w maju).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może dodatkowo zmniejszyć wymiar godzin na przyszły rok szkolny nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze przekazując mu tylko w kwietniu informacje o przydzielonych godzinach zgodnie z nowym arkuszem? Czy powinien dokonać wypowiedzenia umowy, czy pisemnie o zmniejszeniu godzin do 31 maja, czy może nie robić nic i dopiero we wrześniu sporządzić aneks do umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe