Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły wyznaczył nauczyciela A do udziału w Targach Edukacyjnych w ramach promocji szkoły do celów rekrutacyjnych na rok szkolny 2023/2024. Targi obywały się w innej miejscowości (nauczyciel otrzymał polecenie wyjazdu służbowego) w godzinach zajęć dydaktycznych nauczyciela zgodnie z jego planem lekcji. W danym dniu nauczyciel zgodnie z planem lekcji powinien zrealizować 5 godzin, tj. 3,6 godziny pensum i 1,4 godziny ponadwymiarowej. Czy nauczycielowi A należy wypłacić wynagrodzenie za 1,4 godziny ponadwymiarowej pomimo ich niewypracowania, czy też należy potratować je jako „inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły” w ramach 40 godzin czasu pracy – art. 42 ust. 2 KN? W związku z nieobecnością nauczyciela A w szkole, nauczyciel B zrealizował zajęcia dydaktyczne z uczniami w ramach zastępstw płatnych – zgodnie z art. 35 KN. Czy sytuacja w której nauczyciel A otrzyma wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe (wykonywał inne obowiązki wyznaczone przez dyrektora) i nauczyciel B otrzyma wynagrodzenie za zastępstwa płatne (realizował podstawę programową nauczyciela A poza swoim planem lekcji) nie stanowi naruszenia przepisów ustawy o finansach publicznych (godzina zajęć dydaktycznych z daną klasą została podwójnie zapłacona)?
Pragmatyka służbowa nie stanowi, kiedy nauczyciel zachowuje, a kiedy nie zachowuje wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę (w tym w godzinach ponadwymiarowych), a za pracę niewykonaną – jeżeli jakiś konkretny przepis tak stanowi, zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.). Jednym z przypadków otrzymania wynagrodzenia za czas niewykonania pracy jest tzw. przestój, gdy pracownik był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Wówczas przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Gotowość do pracy istnieje, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki: zamiar wykonywania pracy, faktyczna możliwość jej wykonywania, zewnętrzny, nie budzący wątpliwości po stronie pracownika wyraz woli jej świadczenia oraz pozostawanie w dyspozycji podmiotu zatrudniającego przez cały czas niemożności wykonywania pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 1959 r., II CR 262/59). Taka sytuacja nie zaistniała w przypadku nauczyciela, ponieważ z uwagi na wykonywanie innej powierzonej pracy podczas targów edukacyjnych nauczyciel nie przebywał w szkole z zamiarem poprowadzenia zajęć z uczniami realizujących program nauczania. W związku z tym nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1989 r., III PZP 53/88). Nauczyciel realizował tzw. zadania statutowe w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, ponieważ promowanie szkoły nie stanowi prowadzenia zajęć bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz (art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.).
Z kolei nauczycielowi zastępującemu nauczyciela dyrektor ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za zastępstwo (art. 35 ust. 2a i 3 KN). Jest to zgodne z dyscypliną finansów publicznych, ponieważ wypłata ta następuje na podstawie wyraźnego brzmienia przepisu. Naruszenie mogłoby stanowić wypłacenie wynagrodzenia nauczycielowi za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe ze względu na brak gotowości do pracy (art. 11 ust. 1 ustawy z 17.12.2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Dz. U. z 2021 r., poz. 289).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel przebywający w szpitalu (długotrwałe leczenie} może przejść na urlop dla poratowania zdrowia zamiast na zwolnienie L4?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący ze względu na małą liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach polecił aby połączyć klasy na dwóch poziomach edukacyjnych oraz umożliwił utworzenie tylko dwóch zamiast tradycyjnych trzech oddziałów klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Ten ruch spowodował drastyczne cięcia w kadrach ponieważ nauczyciele przedmiotów ogólnych stracą w ten sposób wiele godzin. Natomiast największym problemem jest dla nas fakt, iż w roku szkolnym 2018/2019 wracają z urlopu macierzyńskiego dwie nauczycielki zatrudnione na umowie z mianowania. Z arkusza, który jest w trakcie opracowywania wynika jasno, że nie będziemy w stanie zapewnić im pełnego etatu po powrocie do pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zostałam zobowiązana przez organ prowadzący do opracowania regulaminu wynagradzania nauczycielom zatrudnionym w gminie (nauczyciele szkoły podstawowej i przedszkola) proszę o wzorcowy regulamin który będzie aktualny w 2018.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyliczeniu dni urlopu uzupełniającego dla nauczyciela, który w okresie od 7 lipca do 13 sierpnia 2021 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Nauczyciel jest od 01.09.2021 r. w stanie nieczynnym, w związku z czym za niewykorzystany urlop wypłacony będzie ekwiwalent za urlop.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry jako nauczyciel ukończyłam w 2008 roku szkolenie (150 godzin) Integracja sensoryczna teoria, diagnoza i terapia oraz zdałam egzamin z wynikiem pozytywnym. szkolenie zorganizowane zostało przez Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości w ramach umowy nr WZP.322-IW/12/2007 zawartej między MEN a firma Young Digital Planet S.A. Proszę o informację jakie mam uprawnienia. Proszę o odpowiedź na e-mail szkolaspecjalna@infocentrum.com
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe