Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziecko 4-letnie uczęszczające do naszego przedszkola w trakcie roku szkolnego zmieniło miejsce zamieszkania (od 10.01.2020). Obecnie mieszka w sąsiedniej gminie. Rodzice złożyli deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021. Czy naszym obowiązkiem jest przyjąć to dziecko jako kontynuujące wychowanie przedszkolne? Czy nasza gmina ma obowiązek wystąpienia do sąsiedniej gminy o zwrot refundacji? Jeśli tak, to od kiedy? Czy sąsiednia gmina ma obowiązek zwrócić dotację?
Publiczne przedszkole nie jest uprawnione do odmówienia możliwości kontynuowania wychowania przedszkolnego z powodu zmiany miejsca zamieszkania dziecka dotychczas zapisanego do przedszkola, ponieważ w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. nie ma przepisu, który by uprawniał przedszkole do wydania takiej odmowy. Jedynym warunkiem kontynuowania wychowania przedszkolnego jest złożenie przez rodzica deklaracji w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (art. 153 ust. 2 PO). Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17, od dnia 10 stycznia 2020 r., a więc od dnia zmiany miejsca zamieszkania dziecka, jeżeli dziecko nie ma 6 lat i nie jest niepełnosprawne, gmina, na terenie której dziecko nie mieszka a korzysta z wychowania przedszkolnego, jest uprawniona do uzyskania od gminy miejsca zamieszkania dziecka pokrycia kosztów wychowania przedszkolnego tego ucznia w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli, określonej dla gminy, w której uczeń uczęszcza do placówki wychowania przedszkolnego, pomniejszonej o kwotę dotacji celowej, o której mowa w art. 53 ust. 1 UoFZO, przewidzianej na ucznia na dany rok budżetowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku ze zwiększeniem obowiązków z uwagi na pandemię sprzątające panie w szkole zobowiązane są do dezynfekcji ławek, krzeseł, poręczy i przysługuje im dodatek finansowy za powyższe czynności? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna, aby dyrektor mógł podjąć stosowne kroki? Czy na drażliwe działanie środka dezynfekującego również można szukać podstawy prawnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła studia na kierunku pedagogika, specjalność: edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną z językiem angielskim. W suplemencie napisano: „Absolwent potrafi posługiwać się językiem angielskim, używając wymowy przystępnej i zrozumiałej dla odbiorcy. Sprawnie posługuje się czterema umiejętnościami językowymi (czytania, pisania, mówienia i słuchania). Umiejętności te pozwalają na wykorzystanie języka angielskiego w procesie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Posiada również stosowną wiedzę merytoryczną, która ułatwia odpowiedni dobór celów i metod nauczania języka angielskiego w młodszych klasach szkoły podstawowej i przedszkolu”. Nauczycielka nie posiada certyfikatu podstawowej znajomości języka angielskiego. Czy ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co w przypadku, gdy w księdze protokołów nie znalazły się dwa protokoły z zebrań rady pedagogicznej? Zebrania odbyły się zdalnie, protokoły nie zostały wpisane do księgi a jest już wpisany protokół z zebrania, które odbyło się stacjonarnie. Nie było to celowe działanie tylko "pośpiech" nauczyciela.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1) W którym dokumencie prawnym znajdę informację na temat uśrednienia godzin nauczyciela {etat nauczyciela składa się np. z 10/18 (j. niemiecki), w tym 2 h j. niemieckiego w klasie III LO maturalnej, 14/20 (nauczyciel wspomagający) i 4/26 (świetlica w SP)}? Jest tu zawarte uśrednienie w szkole ponadpodstawowej i pensum różnego wymiaru w szkole podstawowej i LO. Obydwie placówki należą do jednego zespołu szkół. 2) W którym dokumencie prawnym znajdę informację na temat dyżurów nauczycieli w przerwie międzyświątecznej? Proszę o podanie podstaw prawnych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co reguluje zasady przewozu uczniów na zawody i podróży samochodem prywatnym np. dwóch nauczycieli? Czy nauczyciel jadąc na konkurs z młodzieżą może przewozić ich swoim samochodem? Co w przypadku gdy trójka nauczycieli jedzie na to samo szkolenie wykorzystując samochód prywatny jednej z tych osób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe