Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziekuję za odpowiedź, ale nie do końca się z nią zgadzam. Zadałam nastepujące pytania: czy mogę zatrudnić na stanowisko logopedy w szkole osobę, która ukończyła studia wyższe magisterskie na kierunku "pedagogika w zakresie ogólnopedagogicznym" (2000 r., ilość godzin praktyki - 90)? Ukończyła także Podyplomowe Studia w zakresie logopedii w 2008 r. ilość godzin praktyki 136 oraz Podyplomowe Studia w zakresie neurologii w 2011r. ilość godzin zajęć praktycznych 161. Czy ta osoba może być pedagogiem szkolnym? Rozporządzenie mówi: Rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400 oraz z 2012 r. poz. 174) § 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 3) przygotowaniu pedagogicznym - należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego; Chodzi o te 150 godzin praktyki?? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź:)
Na podstawie § 1pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 marca 2009 r. można stwierdzić, że o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Zatem – skoro nauczyciel, o którym mowa w pytaniu posiada dyplom – posiada również kwalifikacje jako pedagog.
Jeżeli ten nauczyciel otrzymał dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika, oznacza to, że posiada przygotowanie pedagogiczne (mimo – wydaje się małej ilości godzin praktyk).
Nauczyciel ten będzie posiadał kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w przedszkolach, szkołach, jeśli dyrektor uzna, że ukończone przez nauczyciela studia podyplomowe (np. logopedia) odpowiadają prowadzonym zajęciom przez pedagoga – z uwagi na ukończenie studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie ogólnopedagogicznym.
Zatem nauczyciel ten posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy w przedszkolach, szkołach, ponieważ ukończył studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Reasumując:
O zatrudnieniu na stanowisku pedagoga i logopedy tegoż nauczyciela zadecyduje dyrektor szkoły biorąc pod uwagę powyższe wskazania.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MEN z 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dot. GIODO - co obowiązuje przedszkole niepubliczne w sprawach związanych z ochroną danych? Jakie przepisy nas obligują? Jakie procedury powinniśmy prowadzić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytanie.
Uczennica III klasy szkoły branżowej I stopnia ma rozwiązaną umowę o pracę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego. Nie podpisała umowy również z innym podmiotem. Przerwa między zakończoną umową to już 3 miesiące. Co w takim przypadku szkoła powinna zrobić? Co z podejście do egzaminu czeladniczego/zawodowego?
Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy prowadzenie w niepublicznej szkole podstawowej oddziału przedszkolnego wymaga wpisu do ewidencji działalności oświatowej? Czy wystarczy, że tę sprawę reguluje statut?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole ma obowiązek udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej, jeżeli tak to na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na niepełny etat np. 4/18 powinien być obecny na wszystkich radach pedagogicznych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe