Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
01.09.2020 r. zatrudniliśmy, na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, nauczyciela mającego pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego – na stanowisku nauczyciel kontraktowy. W dniu dzisiejszym (01.06.2022 r.) nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Jesteśmy w posiadaniu zaświadczenia, że nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole od 01.09.2013 r. do 31.08.2020 r. (do chwili zatrudnienie w naszej szkole) na podstawie kodeksu pracy w pełnym wymiarze czasu w charakterze nauczyciela, na czas nieokreślony. Szkoła ta jest powołana przez stowarzyszenie. Nauczyciel jest nadal w niej zatrudniony, choć w chwili zatrudnienia złożył oświadczenie, że nasza szkoła jest jego głównym miejscem pracy. Nie jesteśmy w posiadaniu świadectwa pracy za okres zatrudnienia w poprzedniej szkole. Czy na podstawie zaświadczenia możemy wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy uprawniające nauczyciela o ubieganie się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy nauczyciel powinien dostarczyć świadectwo pracy?
Stosownie do art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U.2021 r., poz. 1762) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:
1) w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:
- choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub
- choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub
2) na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową
– w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Z wskazanego przepisu wynika, że jednym z warunków formalnych udzielenia urlopu jest udokumentowanie przez nauczyciela wymaganego stażu pracy. Jednocześnie przepisy Karty Nauczyciela nie regulują kwestii w jaki sposób nauczyciel ma posiadany staż udokumentować, należy więc zastosować zasady ogólne. Staż pracy może być udokumentowany świadectwem pracy, o którym mowa art. 97 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). Zgodnie ze wskazanym przepisem w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Na podstawie art. 97 § 11 Kodeksu pracy w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Z powołanych przepisów wynika, że zasadniczo świadectwo pracy wydaje się gdy nie istnieje już stosunek pracy między byłym pracownikiem a pracodawcą. Jeżeli relacja zatrudnienia jest kontynuowana w ramach kolejnych stosunków pracy z tym samym pracownikiem, nie ma obowiązku wydania świadectwa pracy.
Z treści pytania wynika, że w drugiej szkole nauczyciel jest nadal zatrudniony. Jeżeli jest to ciągle ta sama umowa, to nie jest możliwe wydanie świadectwa pracy. W przypadku kolejnych umów wydanie świadectwa jest możliwe, ale też nie stanowi konieczności. W takim przypadku pracownik – nauczyciel może udokumentować staż pracy innym dokumentami, przykładowo zaświadczeniem pracodawcy.
Reasumując na podstawie zaświadczenia można wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy uprawniające nauczyciela o ubieganie się o urlop dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla pracowników administracji i obsługi placówki oświatowej należy się odprawa, jeśli jest mniej niż 20 pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze pracy 12/18 w tym roku uzyska 20 lecie pracy. Czy należy mu wypłacić nagrodę jubileuszową? Czy są jakieś przeciwwskazania dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin? Poproszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jak wyliczyć pensum i wynagrodzenie nauczyciela który realizuje 21/30 i 4/18 w szkole? W przypadku godzin zastępstw (np. j. polski) jaką stawkę przyjąć do wypłaty: stawkę osobistą (bibliotekarza) czy stawkę wynikającą z pensum nauczycielskiego?
- W związku z urlopem dla poratowania zdrowia dyplomowanego nauczyciela historii ( od 1 września 2010 do 30 czerwca 2011) zatrudniłam na zastępstwo nauczyciela kontraktowego na czas określony :od 1 września 2010 do 30 czerwca 2011. Czy zawarta z nauczycielem umowa była zgodna z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe