Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, bardzo proszę o przykłady dokumentacji szkoły w związku z opinia ucznia o zindywidualizowanej ścieżce edukacyjnej. Jakie dokumenty, zgody powinny być w teczce ucznia o realizacji zindywidualizowanej ścieżki.
Ponieważ zindywidualizowana ścieżka kształcenia jest fomą pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej na terenie szkoły, to podstawą prawną jej organizacji i dokumentowania jest:
Rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 poz. 1591 z póź. zmianami) - § 12. ust 1-10
Rozporzadzenie MEN z 5 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuń-czej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 poz. 1646 z póź.zmianami) - § 19.
Z w/w przepisów wynika, że w Indywidualnej Teczce Ucznia objętego w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia powinny znaleźć się:
Kopia opinii PPP o potrzebie objęcia dziecka zindywidualizowaną ścieżką kształcenia
Kopia opinii o funkcjonowaniu ucznia w szkole jaka była wystawiona - przez nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z tym uczniem - na potrzeby wydania w/w opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wniosek rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zorganizowanie dla ich dziecka pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz w innych formach zaleconych w opinii PPP.
Kopia decyzji dyrektora szkoły w sprawie ustalenia - z uwzględnieniem zaleceń z opinii PPP tygodniowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem w danym roku szkolnym – przydział godzin z poszczególnych zajęć edukacyjnych (klasa I-III) lub przedmiotów (klasa IV-VIII +szkoła ponadpodstawowa), miejsce, i czas prowadzenia zajęć zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz formy i zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z obowiązującymi zasadami organizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz innych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanych z tym uczniem, czyli jakie zajęcia, ile godzin, w jakich dniach i kto prowadzi.
Wykaz działań, które zaplanowali nauczyciele prowadzący z uczniem zindywidualizowaną ścieżką w celu jego poprawy funkcjonowania w szkole, w tym w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających temu uczniowi funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu szkoły – tzw. dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych, w szczególności potrzeb wynikających ze stanu zdrowia.
dokumentacja badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez szkolnych specjalistów (pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego, terapeutę pedagogicznego) – arkusze obserwacji, wywiad środowiskowy, notatki z rozmów i konsultacji z rodzicami, ankiety i testy prowadzone z uczniem, zapisy zawierające informacje o preferowanych zainteresowaniach, uzdolnieniach, incydentalnych wydarzeniach z udziałem ucznia, a także analiza wytworów uczniowskich, czyli spostrzeżenia poczynione na podstawie, np. rysunków, prac przestrzennych, pisma, testu niedokończonych zdań, tekstów tworzonych swobodnie, itd.
( nie trzyma się tutaj programów pracy z uczniem na zajęciach ze szkolnymi specjalistami, te bowiem powinny znajdować się w Dzienniku Zajęć Innych np. w dzienniku zajęć logopedycznych, zajęć usprawniających umiejętności emocjonalno-społeczne itd.)
Pisemna ocena efektywności udzielonej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej wraz z wnioskami dotyczącymi dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia – dokonywana co najmniej raz w roku
Potrzebne dokumenty znajdą Państwo na portalu:
Opinia o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej ucznia
https://nadzor-pedagogiczny.pl/opinia-o-sytuacji-dydaktycznej-i-wychowawczej-ucznia/2868
Wniosek o udzielenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
https://nadzor-pedagogiczny.pl/wniosek-o-udzielenie-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej/2871
Decyzja dyrektora szkoły o udzieleniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nawiązując do poniższego pytania, zaznaczam, że placówki niepubliczne nie mają obwodów, czy też rejonizacji dzieci. Czy niepubliczna szkoła podstawowa i niepubliczne przedszkole powinny prowadzić księgę ewidencji? Czy jeśli jest to ten sam organ prowadzący to księga jest wspólna? Szkoła prowadzi księgę ewidencji dzieci oraz księgę uczniów. Szkoła publiczna podstawowa jest zobowiązana do prowadzenia księgi ewidencji dzieci podlegających obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkowi szkolnemu, zamieszkałych w obwodzie szkoły. Z przepisu jednoznacznie wynika, że szkoła podstawowa ma obowiązek prowadzenia jednej księgi ewidencji dzieci, do której należy wpisywać dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podlegające obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkowi szkolnemu. Zatem w księdze ewidencji dzieci wpisuje się wszystkie dzieci zamieszkałe w obwodzie począwszy od pięciolatków, prowadząc je aż do ukończenia szkoły (nieistotne w której szkole, nawet, jeśli w innej, ale zamieszkujące przez cały czas w obwodzie macierzystej szkoły). Druga księga to księga uczniów. Tu wpisuje się wszystkich którzy rozpoczęli naukę w tej szkole , lub doszli w trakcie roku szkolnego, nawet, jeśli są spoza obwodu, ale są uczniami tej szkoły. W mojej opinii dokumentację należy prowadzić oddzielnie dla każdej jednostki będącej w zespole szkolno-przedszkolnym. Mając na uwadze jednak fakt, że przepisy nie precyzują odpowiedzi na pytanie, a wpisy by się powielały w księgach, dyrektor może podjąć decyzję o prowadzeniu wspólnej dokumentacji. Najważniejsze jest, by zawierały dane wymagane przepisami.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Osoba fizyczna jest organem prowadzącym przedszkole niepubliczne. Od lipca 2020 r. nastąpi zmiana organu prowadzącego na spółkę z o.o. Nazwa placówki, właściciel, miejsce i dyrektor pozostaną bez zmian.
Czy wymagane jest zakończenie działalności obecnej placówki?
Jakie dokumenty należy przedstawić do Urzędu miasta, aby nadal otrzymywać dotację na dzieci?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przepisy oświatowe przewidują ilość uczniów na zajęciach karcianych, kto decyduje o ilości dzieci np. na zajęciach artystycznych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- proszę o przykładowy statut do bursy po zmianach , obowiązujący od 1.XII 2017r. z zaznaczeniem zmian.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń uczęszczający do szkoły muzycznej jest zwolniony z muzyki w szkole podstawowej? Jeśli, tak proszę podać podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe