Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, Nauczyciel został zwolniony z art.20 z dniem 31 sierpnia 2023 r. z powodu likwidacji oddziału. Od 1 września pracuje na zastępstwie do 31 sierpnia 2024 r. Od września będziemy mieli wolny etat i czy możemy zatrudnić nauczyciela na umowę o pracę lub mianowanie na cały etat nie naruszając dyscypliny finansowej?
Moim zdaniem tak. Skoro obecna umowa wygasa, a jest dla nauczyciela nowe stanowisko, to nie widzę przeszkód, aby tego nauczyciela zatrudnić.
Dodatkowo zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r.- Karta Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
4) nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4a) nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Tylko wyjątkowo- na przykład, gdy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony umowę podpisuje się na czas określony. Z kolei gdyby nie byłoby dla niego etatu- można zamiast przez mianowanie zatrudnić go na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sesja Rady Gminy 17.02.2015r. Z dniem 1 września 2015r. planowane jest przejęcie szkoły przez stowarzyszenie w oparciu o art. 5g UoSO. W szkole nastąpią zmiany organizacyjne dla nauczycieli. Zgodnie z procedurami prawa czy jest to tylko zmiana organizacyjna i nauczyciele podpisują nowe umowy, czy też szkoła przechodzi przez okres likwidacyjny, a potem przekształceniowy wraz z odprawami dla nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy aby przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły (z konkursu) musi on mieć aktualną ocenę pracy?
- 1.Jaką średnią urlopową uwzględnić w podstawie do naliczenia odprawy emerytalnej dla nauczyciela przechodzącego na świadczenie kompensacyjne 10 września?; 2.Czy umowa okresowa zawarta z nauczycielem na rok szkolny np.3 września powinna być zawarta do 30 czerwca (w placówce nieferyjnej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem specjalistą (logopedą) ze stopniem awansu nauczyciela dyplomowanego, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pracuję w przedszkolu publicznym, jest to placówka nieferyjna. Moje pensum zostało obniżone do 19 godzin. W ostatnim czasie uczestniczyłam w turnusie rehabilitacyjnym, który przysługuje mi raz w roku. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, za czas pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, wynagrodzenie powinno być wyliczone jako ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Turnus trwał 14 dni (od soboty do soboty). Ponieważ w przedszkolu pracuję od poniedziałku do czwartku, wykorzystałam tylko 8 dni na pobyt na turnusie. Tymczasem moje wynagrodzenie było w takiej samej kwocie, jak w miesiącu poprzedzającym mój wyjazd na turnus. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii, jak powinno być wyliczone moje wynagrodzenie w takim wypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, że nauczyciel ma prawo do urlopu na poratowanie zdrowia, chociaż może skorzystać już ze świadczenia kompensacyjnego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe