Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ekwiwalent za urlop. Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej na czas określony od 1 września 2018 do 25 stycznia 2019 (pierwsza umowa o pracę na stanowisku nauczyciela) w wymiarze 3,33/22. Koniec umowy przypada przed rozpoczęciem ferii zimowych. Za ile dni należny jest pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Zgodnie z art. 65 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne. Na podstawie art. 64 ust. 5 KN, nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole feryjnej ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Jeżeli zatem zakończenie umowy następuje w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym za 5 miesięcy, tj. 28 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakich zasadach w Szkole niepublicznej o uprawnieniach publicznej można zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji? Czy w każdym przypadku potrzebna jest zgoda Kuratora? Jaka jest procedura zatrudnienia takiego nauczyciela?
- Czy jednostka jaka jest szkoła kierując się zapisem art. 54 paragraf 1 pkt 5 ordynacji podatkowej na zasadach rachunkowości ma prawo odstąpić od naliczenia odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu należności budżetowych o charakterze publicznym, które stanowią dochody budżetowe lub też z tyt. należności z utworzonego uchwałą Rady miasta wydzielonego rachunku dochodów własnych? (należności za opłaty za obiady w stołówce szkolnej)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Psycholog szkolny X zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie mianowania, w bieżącym roku szkolnym w wyniku ograniczenia pracuje w wymiarze 0,5 etatu tj. 10 godz. tygodniowo i w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności korzysta z obniżonego pensum. W związku z przewidywaną długotrwałą nieobecnością drugiego psychologa Y (zatrudnionego również w wymiarze 0,5 etatu, tj. 10 godz. tygodniowo) pojawia się konieczność zapewnienia zastępstwa. Czy można przydzielić godziny nieobecnego psychologa Y w ramach doraźnego zastępstwa 10 godz. tygodniowo do końca zajęć dydaktycznych psychologowi X? Godziny doraźnych zastępstw zostały zdefiniowane odrębnie w stosunku do godzin ponadwymiarowych (art. 35 ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela) i nie wpływają na wymiar pensum nauczyciela. Czy dopuszczalną formą jest np. aneks do ograniczenia etatu na okres do końca zajęć dydaktycznych, czy należy wykazywać godziny zastępstwa do wypłaty wynagrodzenia w każdym okresie rozliczeniowym razem z wykazem pozostałych zastępstw doraźnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe 10 godzin dla kl. VII może być zatrudniony na umowę zlecenie? Jaka forma jest najwłaściwsza?
- Zwróciła się do mnie była nauczycielka o wydanie świadectwa pracy za okres od 21.08.1977 do 21.08.1978. Dostarczyła następujące dokumenty: akt nominacji na stanowisko nauczyciela od 21.08.1977 do 21.08.1979, pismo KO, w którym nie wyrażono zgody na przeniesienie do innej szkoły z dniem 21.08.1978 r. (nauczycielka jednak przeniosła się do innej szkoły za zgodą dyrektora, więc teczka akt osobowych powędrowała za nią), legitymację ubezpieczeniową ze stemplem szkoły z dnia 12.09.1977, a z kolejnej szkoły z datą 31.08.1978, oświadczenie o okresie zatrudnienia wraz z oświadczeniami świadków - dwóch emerytowanych nauczycielek, z którymi wówczas pracowała. Mam pewność co do daty rozpoczęcia pracy, bo jest odnotowana w akcie nominacji, natomiast nie wiem, czy mogę potwierdzić datę zakończenia pracy - 21.08.1978. Dodam, że nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej wypłat z tego okresu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe