Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Główna księgowa w szkole była zatrudniona od 01.03.2012 r. do 31.05.2012 r. na czas określony, na 1/2 etatu. W okresie zatrudnienia od 18.03.2012 r. do 31.05.2012 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Za okres zatrudnienia powinna otrzymać ekwiwalent za urlop. Wynagrodzenie pracownika to: stawka zasadnicza - miesięczna, dodatek stażowy, premia miesięczna wypłacana w miesiącu następującym po tym, za który przysługuje (tzn. za marzec wypłacana w kwietniu). Pracownica - ze względu na długotrwałe L-4 (zgodnie z regulaminem premiowania) - otrzymała premię tylko za marzec wypłaconą w kwietniu. Proszę o odpowiedź na pytanie: jak obliczyć podstawę wynagrodzenia i składniki wynagrodzenia dot. paragrafu 16 pkt. Rozporz. Min. PiPS z 8 stycznia 1997 roku?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop:
§ 16. 1. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
Takim składnikiem będzie premia. Oznacza to, że premię należy uwzględnić w wysokości wypłaconej w ostatnich trzech miesiącach, podzielonej przez 3. Skoro pracownikowi wypłacono premię tylko w kwietniu, to należy tę kwotę podzielić przez 3.
2. Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, o którym mowa w ust. 1, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Dotyczy sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony np. 2 miesiące, miesiąc, 2,5 miesiąca itd.
3. Przepis § 11 stosuje się odpowiednio.
§ 7. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Takim składnikiem wynagrodzenia będzie stawka zasadnicza, dodatek stażowy oraz ewentualny dodatek funkcyjny w wysokości określonej w angażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Jestem na końcowym etapie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny 2013/2014 i pojawił się dylemat, czy nauczyciel, który od 20 lat uczy muzyki (3 godziny tygodniowo) nie mając typowych kwalifikacji nadal może tej muzyki uczyć? Co roku wystawiam vakat i co roku nikt nie chce na 3 godziny przyjść do nauczania muzyki. Obecny nauczyciel jest jeszcze zatrudniony jako plastyk, technik, informatyk (zgodnie z kwalifikacjami) i we wrześniu dostaje te 3 godziny muzyki. Czy długoletnia praca jako nauczyciel muzyki może dać prawo do prowadzenia tych zajęć pomimo braku w tym kierunku odpowiedniej szkoły. Pozdrawiam. Maria
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma obowiązek wycofać zgodę na przejście na emeryturę? Nauczyciel dyplomowany, lat 57 w dniu 13.10.2014 r. złożył podanie o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy od 01.01.2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. Dyrektor w ciągu 7 dni wyraził zgodę. W dniu 21.11.2014 r. nauczyciel złożył drugie pismo, w którym odwołuje swoją poprzednią prośbę. Czy dyrektor musi uwzględnić to odwołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- na jakiej podstawie prawnej i jakich kryteriów dyrektor może użyć przy zatrudnianiu nauczycieli i pracowników którzy zostali zwolnieni i będą na nowo zatrudnieni (ale nie wszyscy) w w nowej szkole która powstała wyniku likwidacji innych szkół.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Placówka pracuje 7 dni w tygodniu tj. internat, ale na zasadach bursy. Moje pytanie brzmi: Czy jeśli nauczyciel pracuje 5 dni w tygodniu np. niedziela, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, a piątek i sobota ma wolne, zaś w drugim tygodniu pracuje poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i sobota, a piątek i niedziela ma wolne to czy to jest prawidłowy grafik? Zaznaczam, że w tych 5 dniach pracy pracuje pełny etat. Drugie pytanie brzmi: Czy nauczyciela obowiązuje 11 godzinna przerwa tzn. jeśli kończy dyżur o 22.oo, a drugiego dnia zaczyna o 6.00 rano, czy może tak być?
- Szkoła niepubliczna, nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę na czas określony od 6 października 2018 do 30 czerwca 2019 w zadaniowym czasie pracy w wymiarze czasu pracy 5/84 w stawce godzinowej 30 zł/godz. Jak wyliczyć prawidłowo kwotę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Staż pracy powyżej 10 lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe