Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni (i godzin) urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu w przedszkolu nieferyjnym na 0,5 etatu (12,5/25), pracującemu cztery dni w tygodniu? Zakładając, że nauczyciel rozpoczyna urlop 01.07.2014 - kiedy powinien wrócić z urlopu do pracy? (do wykorzystania wszystkie przysługujące dni urlopu)
W przypadku nauczycieli przedszkoli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie pracy.
Obliczenia należy dokonać w poniższy sposób:
12,5/25 = 0,5
0,5 x 35 dni = 17,5, co po zaokrągleniu daje 18 dni
(Art. 1553. § 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 i 1552 niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia)
18 x 8 h = 144 godzin
(Art. 1542. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.
§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.)
Nauczycielowi przysługuje więc 18 dni urlopu udzielanego w wymiarze 144 godzin.
Skoro urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika, kolejnym krokiem jest ustalenie tego właśnie dobowego wymiaru czasu pracy.
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze wynosi nie więcej niż 40 godzin tygodniowo, na które składają się zajecia dydaktyczne, opiekuńcze lub wychowawcze, inne zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły oraz samokształcenie i doskonalenie.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze, czas pracy należy przeliczyć:
0,5 etatu x 40 h = 20 godzin na tydzień (w tym 12,5 godzin zajęć dydaktycznych i 7,5 na pozostałe czynności). Nauczyciel pracuje 4 dni w tygodniu, zatem 20 godzin dzielimy przez 4, co daje 5 godzin za każdy dzień pracy. Taki sposób obliczania urlopu nauczycieli niepełnozatrudnionych w placówkach nieferyjnych przyjął Generalny Inspektor Pracy w piśmie z 14 stycznia 2010 r., GPP -118-4560-92/09/PE/RP.
Od puli 144 godzin należy zatem odliczać po 5 godzin za każdy dzień urlopu. W pytaniu nie podano, które dni tygodnia są dla nauczyciela dniami pracy, a tylko w te dni należy udzielić urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany przebywa na zwolnieniu lekarskim od dnia 09.08.2016 r. do 15.09.2016 . W jakiej ilości i czy należy się urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z reformą oświaty mam pytania: 1. Czy można nauczycielowi, który jest pod ochroną związku zawodowego, w następnym roku szkolnym, obniżyć wymiar zatrudnienia zgodnie z art. 20 KN? 2. W młodzieżowym ośrodku socjoterapii funkcjonuje gimnazjum, które będzie wygaszane. A co z ośrodkiem socjoterapii? Będzie wygaszany czy likwidowany? A może wygaszanie i likwidacja w tym przypadku znaczy to samo. W jakim trybie mają być zwalniani wychowawcy grup wychowawczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 01.09.2018 r. złożył wypowiedzenie 28.11.2018 r. ostatni dzień jego pacy to 14.12.2018 r.
Pytanie moje ile mu przysługuje urlopu (chcemy wypłacić ekwiwalent)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica ucząca religii złożyła podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (ostatni dzień pracy 31.08.2019 r.) z dniem 01.09.2019 r. osiągnie 25-cio letni staż pracy, czy w związku z powyższym pracodawca musi wypłacić nagrodę jubileuszową? Czy pracodawca powinien w świadectwie pracy umieścić informację o wypłaceniu takiej nagrody?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu samorządowym można udzielić urlop wypoczynkowy w miesiącu lutym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe