Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z reformą oświaty mam pytania: 1. Czy można nauczycielowi, który jest pod ochroną związku zawodowego, w następnym roku szkolnym, obniżyć wymiar zatrudnienia zgodnie z art. 20 KN? 2. W młodzieżowym ośrodku socjoterapii funkcjonuje gimnazjum, które będzie wygaszane. A co z ośrodkiem socjoterapii? Będzie wygaszany czy likwidowany? A może wygaszanie i likwidacja w tym przypadku znaczy to samo. W jakim trybie mają być zwalniani wychowawcy grup wychowawczych?
1. Ponieważ ograniczenie wymiaru zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych następuje za zgodą nauczyciela, złożenie takiej propozycji nie narusza ochrony związkowej (art. 22 ust. 2a w zw. z art. 20 ust. 1 pkt 2 KN).
2. Wygaszanie gimnazjum oznacza, że w roku szkolnym 2017/2018 będą w nim działały klasy II i III, w roku szkolnym 2018/2019 tylko klasy III, a z dniem 31 sierpnia 2019 r. gimnazjum ulegnie całkowitej likwidacji (art. 127 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Zwalnianie wychowawców wygaszanego gimnazjum następuje na zasadach szczegółowo określonych w art. 225 i art. 226 PWUPO, ponieważ nie ma do nich zastosowania art. 20 KN (art. 227 PWUPO). Zwolnienie następuje za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego, zaś do dnia 15 maja wychowawcy otrzymuję pisemną informację o zmianach organizacyjnych związanych z wygaszaniem szkoły. Przepisy wprowadzające reformę oświaty nie przewidują, że wygaszanie szkoły chodzącej w skład MOS skutkuje jego likwidacją, ośrodek będzie więc funkcjonował nadal. W jego skład powinna wchodzić co najmniej jedna szkoła specjalna.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony do 31.08.2017 r. w dniu 30.06.2017 r. podpisano umowę (poprzez mianowanie), w której jako termin rozpoczęcia pracy podano 01.09.2017 r. Pracownik w dniu 25.08.2017 r. złożył dokument informujący o niepodjęciu pracy z dniem 01.09.2017 r., powołując się na w/w umowę na czas określony (uznając w rozmowie ustnej, że nie obowiązuje nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie podpisane przez obie strony umowy w dniu 30.06.2017 r.). W odpowiedzi przygotowano nauczycielowi pismo informujące, że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia (pracuje w placówce od 01.09.2016 r.) i stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 30.09.2017 r. Nauczyciel pismo przeczytał, ale odmówił jego przyjęcia. Pismo wysłano pocztą za potwierdzeniem odbioru. Proszę o interpretację z jaką datą w świetle powyższych faktów rozwiązuje się jego stosunek pracy - czy podpisany obustronnie 30.06.2017 r. dokument jest wiążący i można zastosować okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka posiada dyplom ukończenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych-specjalność j. angielski, dyplom Uniwersytetu Gdańskiego w specjalności Nauczanie j. angielskiego – licencjat oraz dyplom Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kierunek Edukacja dla bezpieczeństwa – magister. Czy w/w nauczycielka może uczyć j. angielskiego w Technikum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który pracuje w dwóch szkołach na umowie na czas określony, przysługuje dodatek za wysługę lat w dwóch placówkach? W placówce A ma 10/18, a w placówce B 9/18. Te dwie szkoły są w tej samej gminie i obydwie są szkołami, których organem prowadzącym jest gmina, czyli są szkołami samorządowymi.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w dniu 1 września 2018 r. na postawie mianowania w dniu 18 stycznia 2020 roku ukończy 57 lat. Czy w związku z tym można rozwiązać z nim umowę o pracę na czas nieokreślony w związku z art 23 ust. 1 pkt 2? Nauczyciel przebywa na zwolnieniach lekarskich od 10 czerwca 2019 r., a wcześniej również korzystał wielokrotnie ze ze zwolnień lekarskich utrudniając prawidłową organizację roku szkolnego i kształcenia uczniów. Czy można mu wręczyć lub wysłać pocztą wypowiedzenie, gdy przebywa na kolejnych zwolnieniach? W chwili obecnej jest to 203 dni zwolnień lekarskich. Jaki wówczas okres wypowiedzenia należy zastosować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła Uchwałę o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Przedszkole i gimnazjum funkcjonowało do tej pory w zespole szkół wraz ze szkołą podstawową.Czy nauczyciele, którzy będą pracować tylko w gimnazjum lub przedszkolu prowadzonym przez stowarzyszenie (zmienia się organ prowadzący), obligatoryjnie otrzymują świadectwa pracy i odprawy gwarantowane przez Kartę Nauczyciela, czy też istnieje inna możliwość np. za porozumieniem stron, gdzie nauczyciele otrzymują świadectwo pracy, bez odpraw, czy też dyrektor nie wystawia świadectwa pracy, a nauczyciela przechodzą pod stowarzyszenie na podstawie porozumienia stron i tam mają zagwarantowane zatrudnienie. Jeśli tak, to czy prezes stowarzyszenie może w przyszłości wystawić świadectwo pracy nauczycielowi za okres przepracowany w szkole publicznej, np. 25 lat w szkole publicznej, pięć lat w stowarzyszeniu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe