Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi języka angielskiego zatrudnionemu w przedszkolu na 2/25 etatu na czas określony od 01.09.2015 do 30.06.2016 r. (pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie) oraz jak wyliczyć ekwiwalent pieniężny dla tej nauczycielki, jeżeli wykorzystała 1 dzień urlopu w okresie zatrudnienia?
Nauczycielka zatrudniona na 2/25 etatu wszystkie obowiązki pracownicze wykonuje w wymiarze 3,2 godzin tygodniowo (2/25 * 40 godzin) w ciągu 2 dni roboczych, czyli po 1,6 godzin dziennie, w tym po 1 godzinie dydaktycznej. Wymiar urlopu (i ekwiwalentu) jest uzależniony od miejsca zatrudnienia. W przedszkolu samorządowym wynosi: 2/25 etatu * 10/12 przepracowanej części roku * 35 dni = 2,33 dni zaokrąglone do pełnych 3 dni * 8 godzin = 24 godziny urlopu (art. 154 § 2, art. 1542 § 1 i § 2, art. 1552a § 1, art. 1553 § 1 KP, art. 64 ust. 3 i ust. 5a KN). Z uwagi na wykorzystanie 1,6 godzin urlopu, nauczycielce należy się ekwiwalent za 22,4 godziny niewykorzystanego urlopu. W przedszkolu prowadzonym przez inny organ prowadzący niż j.s.t. nauczycielka jest uprawniona do urlopu w wymiarze: 2/25 etatu * 10/12 przepracowanej części roku * 26 dni = 1,73 dni zaokrąglone do pełnych 2 dni * 8 godzin = 16 godziny urlopu (art. 154 § 1 i § 2, art. 1542 § 1 i § 2, art. 1552a § 1, art. 1553 § 1 KP). Z uwagi na wykorzystanie 1,6 godzin urlopu, nauczycielce należy się ekwiwalent za 14,4 godziny niewykorzystanego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany ze względu na brak godzin dydaktycznych ze swojego przedmiotu od 1 września 2015 r. łączy dwa różne pensa 14/18 i 6/26 co daje mu pensum łączne 20/20, bez godzin nadliczbowych. Na początku został spisany aneks do umowy o pracę określający warunki zatrudnienia na etacie łączonym. Ze względu na długotrwałe zwolnienie lekarskie (prawdopodobnie do końca roku szkolnego) innego nauczyciela otrzyma od 1 kwietnia 13 godzin dydaktycznych, oddając wszystkie godziny świetlicowe. Tym samym ma 27/18. Czy muszę zmienić kolejny raz aneks do umowy o pracę i wrócić do podstawowej umowy na pełny etat 18/18? Oczywiście do tego wykazuję osobno 9 godzin ponadwymiarowych. Nie zmieniając tego zapisu umowy nauczyciel zastępujący, zgodnie z podpisanym aneksem we wrześniu byłby liczony z pensum 20, co nie tylko zmniejsza mu ilość godzin ponadwymiarowych, ale wartość przepracowanej godziny jest niższa finansowo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy przygotowywane jest nowe Rozporządzenie dotyczące kwalifikacji nauczycieli? Taka informacja pojawiła się na stronie MEN. Przekazywana jest także studentom uczelni wyższych. https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/200-mln-zl-na-ksztalcenie-przyszlych-nauczycieli.html Jako dyrektor wysyłający pracowników na studia mam pytanie: Czy jeśli rozpocznie się studia magisterskie z pedagogiki wczesnoszkolnej w październiku 2018, trzeba będzie je uzupełniać o 3 lata studiów licencjackich zgodnie z projektem ustawy, o którym mowa w https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/200-mln-zl-na-ksztalcenie-przyszlych-nauczycieli.html Pozdrawiam.
- Jesteśmy szkołą która zostanie zlikwidowana z końcem sierpnia 2019r. Wszystkim uczniom została zapewniona nauka w sąsiedniej szkole tam tez część nauczycieli otrzyma nowy stosunek pracy. w związku z tym mam pytania:
Czy z nauczycielem który spełnia warunki na świadczenie kompensacyjne lub ma prawo do emerytury dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy? Czy z nauczycielem który ma 15 letni staż pracy i jest osobą chronioną przez związki zawodowe dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy?
Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest w ciąży i ma przydział 27 godzin. Czy w obecnej sytuacji zgodnie z Kodeksem pracy muszę zmienić przydział do 18? Czy nauczycielce przysługuje dodatek wyrównawczy? Godziny ponadwymiarowe były godzinami stałymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole, którą zarządzam, jest zatrudniona nauczycielka, która rozpoczęła pracę 01.09.1982 r. W tym roku chce przejść na emeryturę, bowiem w lipcu br. kończy 60 lat. Czy z chwilą przejścia na wspomnianą emeryturę w dniu 01.09.2021 r. należy jej się nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe