Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile razy nauczyciel może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy? Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o prace na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.). Drugie pytanie czy jeżeli od 01.09.2012 r. pojawiła się możliwość zatrudnienia nauczycielki na pełny etat (zastępstwo za nieobecną nauczycielkę) to powinno to porozumienie obowiązywać do końca zajęć dydaktycznych (czyli do 27 czerwca 2013 r.) czy do końca roku szkolnego (czyli do 31 sierpnia 2013 r.) ?
W opisanej sytuacji, zatrudnienie nauczycielki przebiegało prawidłowo. Przepisy nie wskazują, na jaki okres dokonuje się ograniczenia wymiaru godzin nauczycielowi mianowanemu. Z uwagi jednak na to, że przydział poszczególnych godzin dla nauczycieli jest ruchomy, bo zmienia się praktycznie kazdego roku - projekt organizacyjny sporządza się na każdy rok szkolny - przyjąć należy, ze ograniczenie etatu również powinno obejmować jeden rok szkolny.
W przypadku, gdy nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczenie wymiaru godzin, a pojawi się mozliwość zatrudnienia go w większym wymiarze, można - za jego zgodą - przydzielić mu te godziny, w tym również w zastępstwie na czas określony. W takim przypadku wystarczy pismo dyrektora informujące o możliwości zatrudnienia w danym wymiarze, na którym nauczyciel podpisze, ze wyraża zgodę. Po zakończeniu danego roku szkolnego, jezeli znów nie ma godzin dla nauczyciela - sytuacja się powtarza.
Kwestia zatrudnienia nauczycielki w roku szkolnym 2012/2013 zależy od tego, na jakich zasadach nastapiło przydzielenie godzin w zastępstwie. Jeżeli z góry wiadomo, że zastępowany nauczyciel nie powróci w danym roku szkolnym do pracy (np. roczny urlop dla poratowania zdrowia), wówczas zmniejszenie wymiaru godzin zostaje cofnięte za zgodą nauczyciela i przez cały rok szkolny nauczyciel ma etat (do końca sierpnia). Jeżeli jednak zastępstwo jest spowodowane zwolnieniami lekarskimi lub urlopem, z którego zastępowany nauczyciel może powrócić w trakcie roku szkolnego, to ograniczenie wymiaru godzin jest aktualne, a jedynie na czas określony przyznawane są godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany, zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony zaczął chorować 02.05.2014r. starał się o świadczenie rehabilitacyjne - niestety decyzja ZUS jest odmowna. Okres zasiłkowy wyczerpie się z dniem 30.10.2014r. Nauczyciel chce rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób prawidłowo rozwiązać stosunek pracy? Czy wypłacamy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczycielka otrzymała sanatorium w terminie 11.02.2014. - 04.03.2014. W tym czasie są ferie zimowe (17.02. - 02.03.2014.). Jednak 4 dni przed feriami i 2 dni po feriach nauczycielka ma przebywać w sanatorium. Na skierowaniu do sanatorium jest napisane, że nie może w tym czasie być na L-4. Jak więc dyrektor szkoły ma potraktować nieobecność przez 4 dni przed początkiem ferii i 2 dni po zakończeniu ferii? Nauczycielka nie chce wziąć urlopu bezpłatnego, liczy na zastępstwa koleżeńskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak można ograniczyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu, a najlepiej rozwiązać z nim stosunek pracy, jeśli jest on nauczycielem chronionym przez związki zawodowe? Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż nauczyciel ten w październiku 2012 r. skończy 60 lat, ma kwalifikacje do nauczania tylko jednego przedmiotu (którego jest tylko 12 godzin), nie podnosi swoich kwalifikacji od wielu lat, nie ma efektów w pracy dydaktycznej, rodzice narzekają na jego sposób pracy, ostatnia ocena pracy tego nauczyciela była w latach 80. W związku z powyższym na ten rok szkolny musiałem dać temu nauczycielowi kilka godzin edukacji matematycznej w klasie II, co jest niezgodne z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. Nie mam świetlicy, więc nie mogłem w żaden inny sposób uzupełnić temu panu pensum w wymiarze 18 godzin. Do tej pory robił tak były dyrektor, a organ prowadzący to akceptował. Ja boję się tak robić, ponieważ w przypadku kontroli z kuratorium mogę mieć kłopoty, ponieważ rozporządzenie jasno i wyraźnie mówi, że edukacji wczesnoszkolnej winien uczyć jeden nauczyciel, z wyjątkiem specjalistów wymienionych w rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym może być zatrudniona jako nauczyciel realizujący podstawę programową osoba, która jest w trakcie uzupełniania kwalifikacji? Sytuacja jest wyjątkowa i dotyczy jedynie części roku szkolnego 2017/18 Czy można starać się o odstępstwo na dany rok szkolny u kuratora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe