Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo rozliczyć godziny pracy nauczyciela w niepublicznej szkole podstawowej? Czy liczymy godziny zegarowe czy lekcyjne?
Rozliczanie godzin pracy nauczyciela jest zależne od regulacji obowiązujących w konkretnej szkole, a jeśli nie ma takich ustaleń, to obowiązuje Kodeks pracy, a w związku z tym rozliczenie godzin pracy następuje z uwzględnieniem godzin zegarowych.W szkołach publicznych czas pracy rozlicza się wg Kodeksu pracy
W związku z treścią art. 91b ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela przepisy Karty Nauczyciela dotyczące czasu pracy nauczycieli nie mają zastosowania w odniesieniu do nauczycieli szkół niepublicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Zatem zastosowanie mają normy Kodeksu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, w ramach czasu pracy, obowiązują nauczycieli szkół niepublicznych dobowe i tygodniowe normy czasu pracy, wymiar czasu pracy, systemy i rozkłady czasu pracy, jak również okresy odpoczynku – wskazane w treści tejże ustawy (Dział VI Kodeksu pracy).
Jednak należy mieć na uwadze, że to strony stosunku pracy, w związku z konsensualnym charakterem stosunku pracy, ustalają w jakim wymiarze pracownik będzie pozostawał w dyspozycji pracodawcy.
Szkoła może uregulować czas pracy w wewnętrznych przepisach
Co więcej z zasad Kodeksu pracy wynika, że jego postanowienia nie mają zastosowania, jeśli pracodawca ustali korzystniejsze warunki pracy, a więc możliwe jest również ustalenie dla nauczycieli szkół niepublicznych innego rozliczania czasu pracy, na przykład według godzin lekcyjnych (45 min.).
Takie postanowienia powinny jednak wynikać z podstawowych dokumentów obowiązujących w szkole. Jeśli w konkretnej szkole nie ustalono inaczej, to obowiązują ogólne zasady wynikające z Kodeksu pracy, a więc nauczyciel będzie miał rozliczany czas pracy według godzin zegarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudniającej 46 nauczycieli i 17 pracowników administracji i obsługi- inspektorem BHP jest pracownik administracji. Na jakiej podstawie należy go zatrudnić- powierzenia czy umowy zlecenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam również podyplomowe studia z zakresu terapii pedagogicznej i zarządzanie oświatą. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora zespołu szkół (skład: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum)?
- Jak prawidłowo należy rozliczać czas pracy kierowcy autobusu szkolnego, gdy wyjechał na obóz i przez tydzień był na wyjeździe. Jak rozliczyć jego czas pracy na kartach drogowych? Czy praca kierowcy autobusu należy liczyć tylko za kierownicą, czy również jak przebywa w hotelu? Kierowca miał zapewniony pobyt i wyżywienie.
- Witam, mam w szkole 25 uczniów z orzeczeniem do kształcenia specjalnego. Czy występuję do organu prow. o dodatkowe godz., czyli 25 razy 2, czy realizują je nauczyciele w ramach 42 KN oraz psycholog, pedagog, logopeda. Jak zapisać te godziny w arkuszu organizacyjnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest przepis, podstawa prawna, która określa czas jaki musi upłynąć od momentu ukończenia kursu z zarządzania oświatą do chwili przystąpienia do konkursu na dyrektora (np. kurs kończy się 10 marca, a konkurs jest 20 marca czy nie trzeba jakiś czas odczekać?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe