Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak można z nauczycielem mianowanym rozwiązać umowę o pracę? Nauczyciel do końca lipca 2020 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 01.08.2020 r. był na urlopie (miał wakacje), od 01.09. do końca stycznia 2021 jest na zwolnieniach lekarskich. Dwukrotnie wykonał badania kontrolne, wynik jest zdolny do pracy. O nieobecnościach informuje z reguły po upływie 3 – 4 dni.
Z treści pytania wynika, że nie zachodzą przesłanki do zwolnienia nauczyciela bez wypowiedzenia, ponieważ nauczyciel jest zdolny do pracy oraz nie wyczerpał okresu nieprzerwanego okresu zasiłkowego (nie sumuje się urlopu zdrowotnego ze zwolnieniami lekarskimi, także gdy pomiędzy nimi nauczyciel był na urlopie wypoczynkowym) – art. 23 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. W związku z tym zwolnienie nauczyciela z dowolnej przyczyny jest dopuszczalne za zgodą nauczyciela w trybie porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). Zwolnienie nauczyciela za wypowiedzeniem złożonym przez dyrektora byłoby dopuszczalne, gdyby w szkole zaistniały następujące zmiany organizacyjne: częściowa likwidacja szkoły, zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiana planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz po zastosowaniu obiektywnych kryteriów (np. długotrwałych nieobecności w pracy dezorganizujących pracę szkoły) zostałby wytypowany do zwolnienia (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel katecheta w dniu 16.09.2021 kończy 60 lat i przechodzi na emeryturę (z wiekiem). W przedszkolu (JST) jest zatrudniona na 1/22 etatu (religia). W nowym roku szkolnym od 01.09.2021 zamierza w swoim podstawowym miejscu pracy, czyli w szkole podstawowej, pracować tylko do czasu przejścia na emeryturę, zaś w przedszkolu (osobna umowa) otrzyma 2/22 etatu i będzie pracować do końca roku szkolnego, czyli do 31.08.2022 r. Nauczycielka jest w przedszkolu jedynym nauczycielem, który ma dyplomowanie i zgodnie z Kartą Nauczyciela tylko ona może pełnić funkcję opiekuna stażu. W związku z tym nadal chce być zatrudniona w przedszkolu, gdy zakończy pracę w szkole. Wiadome jest, że nauczycielka – aby przejść na emeryturę – musi zakończyć stosunek pracy w obu zakładach. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku kończenia pracy w obu placówkach np. 20.09.2021 r. nauczycielka musi być przynajmniej jeden dzień na emeryturze i nową umowę (już z emerytem) należy podpisać 22.09.2021? Czy jeden dzień nieobecności w pracy będzie miał wpływ na funkcję opiekuna stażu? Czy opiekun stażu musi mieć w tym wypadku ciągłość w zatrudnieniu? Dzień nieobecności (na emeryturze) nie będzie dniem roboczym w planie pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy zatrudnionej w mojej szkole pani (pracownika niepedagogicznego). Przebywała ona wcześniej na zasiłku dla bezrobotnych. W czasie jego pobierania, od 01.12.1997 r. przyznano jej emeryturę opiekuńczą (EWK) na chore dziecko. Przechodząc na tę emeryturę, nie otrzymała odprawy emerytalnej. Od 01.07.2002 r. jest zatrudniona w mojej szkole jako pracownik biurowy i pracuje na tym stanowisku do dziś. Czy przechodząc w przyszłości na emeryturę ze stosunku pracy będzie się jej należała odprawa emerytalna? Proszę także o podanie podstawy prawnej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża) od 24.04.2019 r. do 21.11.2019 r. Urodziła dziecko 22.11.2019 r. Od tego momentu przebywa na urlopie macierzyńskim, który kończy się 19.11.2020 r. W jakim wymiarze przysługuje ww. nauczycielce urlop uzupełniający? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z tworzeniem CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH KSIĘGOWYCH, w gminie od 1.01.2020 r., moja księgowa otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Przedszkole zatrudnia 23 osoby. Na jakiej podstawie prawnej bazować, aby dać odprawę księgowej? Pracuje ona w przedszkolu od 6.10.2017 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się o poradę prawną w kwestii dotyczącej oceny pracy. Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, któremu Organ prowadzący przedłużył powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na okres do 31 sierpnia 2019 r. Zamierzam więc przystąpić do konkursu na dyrektora. Czy moja ocena pracy /wyróżniająca/, którą otrzymałam 04.05.2017r. jest ważna/aktualna?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe