Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy się ustosunkować do nowych przepisów Kodeksu Pracy dot. zatrudnienia pracownika? Czy prawdą jest, iż przy zawieraniu umów na czas określony należy to zgłaszać do okręgowego inspektora pracy. Jeżeli tak to w jakiej sytuacji. Czy konieczne to jest przy każdej umowie na czas określony?
Znowelizowane przepisy kodeksu pracy wprowadzają obowiązek zawiadomienia, w formie pisemnej lub elektronicznej, okręgowego inspektora pracy o zawarciu umowy o pracę na czas określony wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia (art. 251 § 5). Dotyczy to umów zawartych na czas określony w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, natomiast nie dotyczy umów na czas określony, zawartych:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry. Zwracam się z zapytaniem, czy nauczyciel powracający z urlopu zdrowotnego musi mieć zapewniony cały etat, czy tyle, ile na nowy rok szkolny możemy zaproponować. Dotyczy np. n - la informatyki.Prosimy o podstawę prawną, bo organ JST mówi co innego, kadrowa jeszce podaje inne informacje. Dziękuję za poświecony czas.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o interpretację prawną opisanej sytuacji: organ prowadzący przedszkole niepubliczne (fundacja czy stowarzyszenie) zatrudnia pracownika biurowego, który z wykształcenia jest nauczycielem. Po otwarciu/utworzeniu przedszkola chce, aby ten pracownik wykonywał pracę nauczyciela w utworzonym przedszkolu bez zmiany umowy o pracę. Proponuje pracownikowi wykonywanie pracy nauczyciela w oparciu o umowę wolontariacką z zakresem obowiązków nauczyciela przedszkola. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna/ zgodna z prawem? Jeśli tak, to czy umowa wolontariatu może być zaliczona do stażu pracy nauczyciela? Czy nadzór pedagogiczny może mieć tu zastrzeżenia, jeśli pracownik ma wyższe kierunkowe wykształcenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2012 roku etat w bibliotece będzie wynosił 15/30. Pracuje w niej n-el dyplomowany z 30-letnim stażem. Czy można mu zmienić warunki umowy. Czy musi się zgodzić? Czy muszę zapewnić mu dopełnianie etatu np. w kl.1-3 bo ma takie kwalifikacje, a tam pracują panie z krótszym stażem?
To samo dotyczy n-la muzyki, który pracuje 25 lat, dyplomowany. W przyszłym roku mogę mu zapewnić jedynie 13/18 etatu i dopełnianie w innej szkole 4 godzin. Mogę dokonać takiej zmiany? Czy n-el musi się zgodzić? Jakie są możliwości prawne ww obu przypadkach, by uniknąć odwołań pracownika do sądu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy "wczasy pod gruszą " można przyznać emerytowi-byłemu nauczycielowi?
- Ze względu na chorobę nauczyciela -opiekuna stażu musi pójść na długotrwałe zwolnienie. Jak w tej sytuacji rozwiązać kwestie przydziału kolejnego opiekuna stażu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe