Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy zapłacić za zastępstwo za nieobecnego n-la,gdy: - n-l realizuje na zastępstwie swój przedmiot, - n-l przedmiotowiec realizuje godzinę zgodnie z podstawą programowa? Czy tylko 2 przypadek traktujemy jako zastępstwo? Proszę o podstawę prawną
Na podstawie art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela, przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
Zgodnie z ust. 3, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw na podstawie art. 30 ust. 6 KN.
Przepisy prawa oświatowego nie wymagają, aby nauczyciel zastępujący nieobecnego nauczyciela realizował jego lekcję. Przy doraźnym zastepstwie nie ma znaczenia, jakie zajęcia poprowadzi nauczyciel, ponieważ głównym celem zastępstwa jest doraźna opieka nad uczniami. Krótkotrwałą nieobecność nauczyciela należy odróżnić od dłuższej nieobecności, która mogłaby negatywnie wpłynąć na realizację podstawy programowej. W przypadku dłuższych nieobecności Karta Nauczyciela przewiduje zatrudnienie innego nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami, na czas określony, nawet w trakcie roku szkolnego, na podstawie art. 10 ust. 7 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
- Proszę o odpowiedź dotyczącą przyznanie trzynastki za rok 2015 niżej wymienionym nauczycielom: 1. Nauczycielka wróciła z urlopu rodzicielskiego 10.06.2015r. i pracuje nadal, czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 2. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 30.06.2015r. (zwolnienie lekarskie 30.06.2015r.), czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 3. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 26.06.2015r. Trzynastka za rok 2015 nie należy się gdyż nie ma przepracowanego pół roku ? ; 4. Nauczyciel zatrudniony od 01.10.2015r. do 31.08.2016r. Trzynastka się należy czy nie?; 5. Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo od 01.09.2015r. do czasu powrotu nauczyciela ze zwolnienia. Trzynastka się należy czy też nie ?
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał od organu prowadzacego decyzję o uzupełnianiu pensum w innej szkole. W uzasadnieniu powołano się na art.22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - karta Nauczyciela, napisano też , że przedstawione stanowisko organu jest skuteczne bez wyrażenia przez nauczyciela zgody. Czy nauczyciel, który jako jeden z przedmiotowców, został oddelegowany do innej szkoły może prosić o uzasadnienie decyzji organu prowadzącego drogą pisemną, dlaczego to właśnie jego wybrali? Na jaki artykuł powinien powołać się nauczyciel? Proszę o podanie odpowiedniej podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe