Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo naliczyć nauczycielowi urlop wypoczynkowy? Nauczycielka przebywała przez ok. rok na urlopie wychowawczym (Urlop wychowawczy objął czas ferii zimowych), następnie bezpośrednio po jego zakończeniu przeszła na urlop macierzyński. W związku z tym jak należy prawidłowo nauczycielce naliczyć urlop wypoczynkowy za 8 tyg. czy może 6 tyg. odliczając ferie zimowe?
W opisanym przypadku zastosowanie będą miały przepisy Karty Nauczyciela:
- art. 67c ust. 1, zgodnie z którym w przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Tak więc nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego w czasie ferii. Nauczycielowi przysługuje urlop jedynie w trakcie wakacji, ponieważ ten okres urlopowy przypadł po zakończeniu urlopu wychowawczego.
- art. 66 ust. 1, zgodnie z którym, w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Z powodu niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w związku z przebywaniem na urlopie macierzyńskim przysługuje urlop uzupełniający do 8 tygodni. Obliczając wymiar uzupełniającego urlopu wypoczynkowego dla nauczycielki, należy wziąć pod uwagę tylko okres wakacji. Jeżeli nauczycielka nie wykorzystała w tym czasie urlopu w całości - przysługuje jej 8 tygodni urlopu uzupełniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Nauczycielka pracowała na 7/18 etatu do 31.08.2011 r. W maju 2011 r. podpisała wypowiedzenie, z którego wynika, iż od 1.09.2011 r. zmienia wymiar czasu pracy na 8,5/19.
27.08.2011 r. nauczycielka przyniosła zaświadczenie , że jest w ciąży. Od 1.09.2011 r. ma zwolnienie lekarskie i w związku z tym nie podpisała nowej umowy.
13.07.2012 r. kończy jej się urlop macierzyński i powinna otrzymać 8 tygodni urlopu uzupełniajacego do 7.09.2012 r.
Pytania:
1) Czy zasiłek chorobowy i urlop macierzyński powinny być płatne z 7/18, czy z 8,5/19 etatu?
2) Czy urlop uzupełniajacy płatny powinien być z 7/18, czy z 8,5/19 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel-stażysta uzyskał w mojej szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Później złożył wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie wraz z oświadczeniem, że praca na stanowisku nauczyciela jest jego pierwszą pracą zawodową w życiu w szkole. Wcześniej pedagog był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od września pracuje na 0,55 etatu. Czy podstawą do naliczenia zasiłku na zagospodarowanie powinno być wynagrodzenie z dnia złożenia wniosku przez nauczyciela – nauczyciel pracował wtedy na pełen etat – czy z dnia decyzji wydanej przed dyrektora – wówczas podstawa dodatku byłaby liczona z 0,55 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 02.09.2013r. dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe