Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel-stażysta uzyskał w mojej szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Później złożył wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie wraz z oświadczeniem, że praca na stanowisku nauczyciela jest jego pierwszą pracą zawodową w życiu w szkole. Wcześniej pedagog był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od września pracuje na 0,55 etatu. Czy podstawą do naliczenia zasiłku na zagospodarowanie powinno być wynagrodzenie z dnia złożenia wniosku przez nauczyciela – nauczyciel pracował wtedy na pełen etat – czy z dnia decyzji wydanej przed dyrektora – wówczas podstawa dodatku byłaby liczona z 0,55 etatu?
Prawo nie reguluje szczegółowo, na jaki dzień należy ustalić wysokość przyznanego zasiłku na zagospodarowanie, jednak z analizy przepisów należy wnioskować, że wysokość ta powinna zostać ustalona na dzień złożenia wniosku.
Kiedy nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie?
Przypomnijmy, że nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie, jeśli spełnia ŁĄCZNIE następujące warunki art. 61 Karty Nauczyciela:
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu 2 lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 etatu;
złożył wniosek o zasiłek w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego;
pierwsza praca w życiu została podjęta w szkole.
Nauczyciel musi złożyć wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie.
Jednym z warunków przyznania zasiłku na zagospodarowanie jest złożenie wniosku. Jeśli nauczyciel złoży wniosek i spełni warunki przewidziane w ustawie, to świadczenie w postaci zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi z mocy prawa, czyli bez konieczności wydawania przez dyrektora szkoły decyzji w tej sprawie.
Spełnienie warunków do przyznania zasiłku na zagospodarowanie i złożenie wniosku powoduje, że nauczyciel już nabywa prawo do tego świadczenia.
Świadczenie należy wypłacić na podstawie wynagrodzenia przysługującego na dzień, w którym nauczyciel nabył prawo do zasiłku.
Jeśli nauczyciel nabywa prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu złożenia wniosku, to wysokość tego zasiłku należy wypłacić w oparciu o wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia tego prawa. A zatem dzień wypłaty świadczenia nie ma znaczenia dla jego wysokości.
Co więcej, zasiłek na zagospodarowanie powinien zostać przyznany niezwłocznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela dyplomowanego, którego zatrudniam od 1 września 2017 r. na czas określony. W tym roku tj. od 1 września 2019 r. chciałam podpisać umowę na czas określony od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r., ponieważ nie chcę, aby ta umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony.
Nauczycielka nie zgadza się. Skontaktował się ze mną radca prawny tej Pani i twierdzi, że nie mogę podpisać z tą Panią umowy do 26 czerwca 2019 r. Twierdzi, że zgodnie z Kartą Nauczyciela umowa musi być podpisana na rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia.
To jest dodatkowa umowa o pracę. Nauczycielka ma umowę na czas nieokreślony w innej szkole w wymiarze pełny etat. U mnie jest to umowa na 5/18.
W przyszłym roku szkolnym chcę to 5 godzin dać swojej nauczycielce, która ma kwalifikacje, a nie będę miała dla niej godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Dyrektor wygrał konkurs w kwietniu. Kiedy może powołać wicedyrektora? Czy musi czekać aż do 1 września 2018 roku? Czy może wszystkie procedury związane z powołaniem wicedyrektora rozpocząć już w maju i zakończyć w czerwcu?
- Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi od 16.01. do 28.02.2017r przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie wyjechał za granicę do chorego brata, który zmarł 17.02.2017r. W dniu 01.03. pracownik wrócił do pracy, a 13.03. złożył wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w dniu 17.03. z tytułu śmierci brata. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe