Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda sprawa urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela oddziału przedszkolnego (dzieci 6-letnie) od 1 stycznia 2018 r.? Czy na wniosek dyrektora do organu prowadzącego urlop ten może wynosić tyle ile urlop nauczyciela?
W oddziale przedszkolnym nauczyciel korzysta z urlopu w wymiarze 35 dni roboczych, nie jest natomiast ustawowo uprawniony do urlopu w okresie ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 3 KN). Wydłużenie urlopu na okres ferii jest dopuszczalne – jako rozwiązanie korzystniejsze dla nauczyciela – w umowie o pracę, pod warunkiem że nie dyskryminuje innych nauczycieli oddziału przedszkolnego, którzy powinni zyskać takie same uprawnienia (art. 18 § 1, art. 183a § 1 KP). Z racji finansowania wynagrodzenia urlopowego przez organ prowadzący, powinien wyrazić zgodę na taką zmianę warunków zatrudnienia, która może nastąpić w trakcie roku szkolnego za zgodą nauczyciela w pisemnej formie (art. 29 § 4 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu 22 maja 2019 r. dyrektor szkoły otrzymał pismo informujące, że do organu prowadzącego wpłynęło zawiadomienie o możliwości naruszenia prawa przez nauczyciela, polegającego na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, co w konsekwencji rzekomo zakończyło się odebraniem nauczycielowi prawa jazdy. Do chwili obecnej dyrektor szkoły nie powziął jakiejkolwiek informacji o prawomocnym skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W związku z powyższym, proszę o odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Czy dyrektor szkoły ma prawo i obowiązek wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić tę informację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica jest zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na podstawie dwóch umów o pracę. Na stanowisku wychowawca grupy w wymiarze 1 etat i ma płaconą wysługę lat 20%. Od 1 września 2024 r. jest zatrudniona również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na drugą umowę na stanowisku kierownik grup w wymiarze ½ etatu. Czy przy drugiej umowie należy płacić wysługę lat również 20%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Księgowa bez zgody i podpisu dyrektora szkoły wypłaciła sobie odprawę emerytalną. Kontrola przeprowadzona na prośbę dyrektora udowodniła, że takie zdarzenie miało miejsce. Kobieta została zwolniona z pracy dyscyplinarnie i musiała oddać odprawę. Następnie toczyły się sprawy w sądzie, które nie przywróciły jej do pracy. Czy taka osoba w momencie uzyskania praw emerytalnych staje się emerytem szkoły z której została dyscyplinarnie zwolniona? Ona twierdzi, że tak i próbuje ubiegać się o to, żeby objąć ją opieką w ramach funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie. W Regulaminie Pracy mam zapis " wynagrodzenie za pracę płatne jest miesięcznie,wypłacane z dołu do 29 dnia każdego miesiąca - na koncie osobistym pracownika". Kontrola zarzuciła mi, że w regulaminie musi być zapis konkretnej daty, czyli "wynagrodzenie wypłacane jest np. 28 każdego miesiąca". Czy osoba kontrolująca miała rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe