Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Nauczyciel nabywa prawo do dodatku za wysługę lat po przepracowaniu trzech lat. Dodatek przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do...

PORADA PRAWNA

04 września 2024 Kadry

Pracownica jest zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na podstawie dwóch umów o pracę. Na stanowisku wychowawca grupy w wymiarze 1 etat i ma płaconą wysługę lat 20%. Od 1 września 2024 r. jest zatrudniona również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na drugą umowę na stanowisku kierownik grup w wymiarze ½ etatu. Czy przy drugiej umowie należy płacić wysługę lat również 20%.

 

Nauczyciel nabywa prawo do dodatku za wysługę lat po przepracowaniu trzech lat. Dodatek przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20%, zgodnie z art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela.

Zgodnie z § 7 ust. 1  rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne okresy, podlegające wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy to do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Ponadto do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. W takim przypadku okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy, ale w wymiarze łącznie nie przekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Takiemu nauczycielowi w każdym stosunku pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy dodatkowo wliczane do uprawnień pracowniczych. Jak wynika z treści pytania nauczyciel zatrudniony jest we wszystkich szkołach w wymiarze przekraczającym etat a zatem poprzednie i zakończone okresy zatrudnienia można wliczyć do stażu pracy uprawniającego do dodatku tylko w podstawowym stosunku pracy. Natomiast w drugiej szkole nauczyciel musi wypracować sobie prawo do dodatku od nowa. Ewentualnie do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w dodatkowym stosunku pracy można wliczyć okresy zatrudnienia niezaliczone do stażu pracy w podstawowym stosunku pracy (zakończone okresy dodatkowego zatrudnienia).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT