Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wyglądają świadczenia urlopowe dla pracowników niepedagogicznych?
Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę. Złożył podanie o rozwiązanie stosunku pracy, prosząc jednocześnie o skrócenie okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Aktualnie przebywa na urlopie wypoczynkowym. Za kilka dni pracownikowi zostanie wypłacony ekwiwalent. Czy należy mu się również świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe, na podstawie art. 53 ust. 1a Karta Nauczyciela, jest wypłacane corocznie nauczycielom. Jest to świadczenie przysługujące obligatoryjnie każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w danym roku szkolnym. Z kolei kwestię świadczeń urlopowych pracowników niepedagogicznych rozstrzyga ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Kto może wypłacać świadczenie urlopowe?
Jeśli chodzi o możliwość wypłacania świadczenia urlopowego dla tych pracowników szkoły, którzy nie są nauczycielami, to trzeba zauważyć, że przepis art. 3 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje możliwość wypłacania świadczenia urlopowego. Jednak odnosi się do pracodawców, którzy nie należą do jednostek sektora finansów publicznych.
Szkoła nie może wypłacać świadczenia urlopowego pracownikom niepedagogicznym
Pracodawca sfery budżetowej nie może wypłacać pracownikom niepedagogicznym świadczenia urlopowego. Zatem w samorządowej placówce oświatowej nie jest możliwe wypłacanie świadczenia urlopowego pracownikom niepedagogicznym
Pracodawca jednostki budżetowej i samorządowej jest zobowiązany do utworzenia funduszu socjalnego, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.
Inne świadczenie z funduszu
Jednocześnie pracownik niepedagogiczny może ubiegać się o inne świadczenia z funduszu, które są przewidziane w regulaminie funduszu. Świadczenia te mogą być również związane z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.
Regulamin ZFŚS może normować kwestię przyznawania świadczeń urlopowych
Można do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wprowadzić postanowienia, na mocy których byłoby możliwe przyznawanie pracownikom szkoły niebędącym nauczycielami świadczenia, którego wysokość odpowiadałaby wysokości świadczenia urlopowego nauczycieli.
Regulamin korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinien też określać zasady wypłacania takiego świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi przedszkola przy wymiarze 13/25 tygodniowo i pracującego 4 dni w tygodniu?
2. Nauczycielka była zatrudniona w szkole na czas określony od 11.02.2019 do 31.08.2019 w wymiarze 2/18 tygodniowo. Od 21.06.2019 przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu tj. do 17.09.2019. Czy należy wypłacić jej ekwiwalent za urlop i za ile dni ? W innej szkole jest zatrudniona na czas nieokreślony.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako pracodawca mam obowiązek udzielania urlopu pracownikom obsługi na wyjazd do sanatorium? Część załogi często korzysta z takich wyjazdów w ramach urlopu wypoczynkowego. Dezorganizuje to pracę placówki, bo osoby, które pozostaję muszą wykonywać pracę również za osoby nieobecne. Brak środków finansowych uniemożliwia wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Proszę o podanie podstawy prawnej prawidłowych działań w takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w naszej szkole na 2/22, w swojej szkole macierzystej, gdzie pracuje na pełny etat przechodzi od 17 maja na urlop na poratowania zdrowia.
Co zrobić w takim wypadku, ponieważ nie można jej udzielić u nas urlopu? W naszej szkole jest zatrudniona na czas określony do 31.08.2021 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka oddziału "0" wygrała wybory w gminie i została radną.
Jak wygląda teraz jej sytuacja prawna? Czy dyrektor musi zwalniać ją na każde posiedzenie rady gminy? Co z wypłacaniem pensji za te dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z koniecznoscią dokonania oceny pracy pracowników administracji i obsługi szkoły bardzo prosze o udostepnienie WZORU KARTY OCENY dla w/w pracownikow.
Pozwole sobie załaczyć zyczenia spokojnych i radosnych Swiat Wielkanocnych dla całego Zespołu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe