Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zwalniać nauczycieli, jakie są kryteria, jak dyrektor powinien przygotować się do obrony w sądzie pracy?
Do kryteriów zwalniania nauczycieli w związku ze zmianami organizacyjnymi należy przyjąć:
1) podstawę nawiązania stosunku pracy (mianowanie czy umowa o pracę)
2) kwalifikacje nauczyciela (kwalifikcje do nauczania przedmiotu, dodatkowe kwalifikacje potrzebne w szkole - studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne)
2) doświadczenie (staż pracy - dotyczy nauczania konkretnego przedmiotu),
3) jakość pracy - ocena pracy (wyniki nauczania, zaangażowanie w życie szkoły, pełnione funkcje społeczne)
4) ciągłość nauczania (nieobecności nauczyciela w pracy),
5) sytuacja rodzinna i życiowa (nabycie praw emerytalnych, status jedynego żywiciela rodziny, itd.)
Aby obronić w sądzie pracy zasadność swoich decyzji, należy dokładnie przeanalizować sytuację każdego zwalnianego nauczyciela i zastosować kryteria odpowiednie do stanu faktycznego. Sąd pracy bada bowiem kryteria, jakimi kierował się dyrektor w konkretnej sprawie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony przebywa na urlopie bezpłatnym od 1.01. do 30.06. Ile urlopu wypoczynkowego należy się nauczycielowi przy założeniu ze będzie efektywnie pracował na całym etacie od lipca do grudnia. Poproszę o sposób wyliczenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy urlopu nauczycieli szkoły podstawowej i przedszkola, w tym nauczycieli katechetów. Czy w tych placówkach przysługuje nauczycielom w ciągu roku szkolnego urlop bezpłatny? Jeśli tak, to w jakim wymiarze. Czy można odmówić jego udzielenia itp.?
- Bardzo proszę o odpowiedź czy pracownikowi szkoły, który nie jest nauczycielem i od 01.11. 2015 roku ma przejść na emeryturę a 01.10.2015 roku kończy 24 lata pracy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy? Na dzień 01.11.2015 roku będzie miał 24 lata i 1 miesiąc stażu pracy.
- Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem w wymiarze większym niż 1 etat. Zwracam się z prośbą o opinię w następującej sprawie: W bieżącym roku szkolnym zatrudniliśmy nauczycielkę w wymiarze 18/18 – nauczyciel matematyki oraz 8/18 – nauczyciel fizyki. Obie umowy zawarto na czas określony do 31.08.2018 r. Do obu umów nauczycielka otrzymuje dodatek motywacyjny. W związku z tym, że nauczycielka – stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany, nie posiadała kwalifikacji do nauczania fizyki (była w trakcie studiów), nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po otrzymaniu zgody Kuratora Oświaty, z zastrzeżeniem, iż w takim przypadku nie stosuje się przepisów rozdziału 3a Karty Nauczyciela (awans zawodowy) – zatem dla celów płacowych nauczycielka została potraktowana jako nauczyciel stażysta (umowa na fizykę). Obecnie sytuacja się zmieniła. Nauczycielka w dniu dzisiejszym (05.03.2018 r.) dostarczyła dyplom ukończenia studiów podyplomowych (dyplom z dnia 28.02.2018 r.) w zakresie fizyki z astronomią. W świetle tej zmiany nie może być już zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Serdecznie proszę o opinię jak należy w tej sytuacji postąpić. Czy możliwym jest dalsze zatrudnianie nauczycielki w wymiarze większym niż jeden etat. Czy należy sporządzić porozumienie zmieniające względem umowy na nauczyciela fizyki zmieniając stawkę płacy z nauczyciela stażysty na nauczyciela mianowanego, a jeśli tak, to z jaką datą i od kiedy zastosować wyższą stawkę? W tej chwili w placówce uległa także zmiana ilości godzin fizyki - łącznie wzrost o 3 godz. dydaktyczne (nauczanie indywidualne). Gdyby uwzględnić powyższe w porozumieniu zmieniającym, nauczycielka byłaby zatrudniona łącznie na 29/18 etatu (18/18 matematyka, 11/18 fizyka) – czy to dopuszczalne? Bardzo proszę o informację jak tę sprawę prawidłowo rozwiązać w świetle obowiązujących przepisów.
- Jak prawidłowo naliczyć i udzielić urlopu nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu na umowę o pracę od 01.09.2020 do 31.08.2021 w wymiarze 3/24 (pracuje 2 dni w tygodniu)? Ile godzin mam ściągnąć z dnia urlopu, skoro nauczyciel ma oprócz godzin dydaktycznych być w przedszkolu (norma dobowa wyszła mi 2,5 h dziennie – tyle mam ściągnąć czy więcej?).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe