Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
Obsada wychowawców powinna zapewniać zatrudnienie w wymiarze, który nie przekracza 24 godzin tygodniowo w ramach pensum każdego nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, a także w liczbie etatów zgodnej z potrzebami danego SOSW, w tym specyfiki placówki, jej warunków lokalowych i liczby wychowanków. Do wychowawców zatrudnionych na podstawie ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 191 z późn. zm. nie stosuje się systemów czasu pracy uregulowanych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm. Czas pracy obejmujący wykonywanie wszystkich obowiązków nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo w ciągu 5 dni roboczych, ewentualnie 4 dni, jeśli tak postanowi dyrektor na podstawie art. 42c ust. 1 KN. Wychowawcy powinni być w miarę możliwości równomiernie obciążeni pracą, w tym nocną. Mogą kończyć i rozpoczynać pracę w poszczególnych dniach w rożnych godzinach oraz realizować mniejszą lub większą liczbę godzin. Harmonogram może także przewidywać rozpoczynanie pracy dwukrotnie w tej samej dobie oraz dyżury mniejszej obsady przypadające w czasie przerwy na zajęcia lekcyjne.
Za realizowanie pensum w porze nocnej należy zapewnić dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej, jeżeli wychowawca przepracował co najmniej 8 godzin oraz korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek (§ 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej, Dz. U. z 2001 r. Nr 52, poz. 550), co również należy uwzględnić przy układaniu grafiku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W ubiegłym roku szkolnym poprzedni dyrektor zgłosił bazę danych do GIODO. Czy w przypadku zmiany dyrektora od września powinnam zgłosić coś w związku z tym do GIODO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole publicznej i w tej samej gminie przepracowałam 29 lat i 4 miesiące. Po rozwiązaniu szkoły rozpoczęłam pracę w niepublicznej szkole w innej gminie. Po 4 miesiącach pracy przeszłam na emeryturę. Czy powinnam korzystać z funduszu socjalnego ze szkoły publicznej na terenie gminy, z której odeszłam? Nadmieniam, iż w szkole niepublicznej nie tworzy się funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kierownik wycieczki przedszkolnej, aby w ogóle mógł być kierownikiem musi ukończyć specjalistyczne szkolenie/kurs na kierownika wycieczek? W moim przedszkolu nauczyciele nie mają ukończonego takiego szkolenia. Mają tylko kursy wychowawców kolonijnych. Czy to znaczy, że dzieci z przedszkola nie mogą jeździć na wycieczki, ponieważ nikt z nauczycieli nie może zostać kierownikiem wycieczki? Dyrektor Przedszkola.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
- Pracownica naszego przedszkola (woźna oddziałowa), zatrudniona na czas nieokreślony, po wykorzystaniu 180 dni zwolnienia lekarskiego od 25.04.2012 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym (27.04.2012 – 23.10 2012). 90. dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada na dzień 25.07.2012 r. Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia od dnia 26.07.2012 r. (pracownica nie ukończyła jeszcze 50. roku życia). Kiedy powinnam wysłać pismo - rozwiązanie umowy oraz świadectwo pracy? Z uzyskanych informacji wiem, że w chwili obecnej przebywa za granicą.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe