Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kroki może podjąć dyrektor wobec nauczyciela, który nie zrealizował wszystkich godzin z art. 42 Karty Nauczyciela? Godziny rozliczane są w cyklu półrocznym, więc nauczyciele rozliczani są z nich na koniec półrocza i roku szkolnego. Co powinnam zrobić w sytuacji, kiedy nauczyciel nie zrealizuje do końca tego roku wszystkich godzin karcianych?
Realizowanie godzin karcianych jest dla nauczyciela obowiązkowe. Nie tylko nauczyciel odpowiada za realizację tych godzin, lecz także sam dyrektor czuwa nad ich prawidłową i terminową realizacją. Jeśli godziny nie zostały przeprowadzone w przewidzianym okresie, nauczyciel powinien odrobić je w innym wyznaczonym terminie.Dyrektor sprawuje nadzór nad realizacją godzin zajęć
Stosownie do art. 7 ust. 2 Karty Nauczyciela (dalej: KN) to dyrektor odpowiada za prawidłową realizację procesu dydaktyczno-wychowawczego szkoły. Oznacza to, że jest on zobligowany do:
- sprecyzowania zasad realizacji przez nauczycieli godzin wynikających z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b KN;
- nadzoru nad ich realizacją;
- odpowiedniego ich rozliczenia.
Dyrektor szkoły powinien dopilnować, aby nauczyciel zdążył przeprowadzić godziny i rozliczyć nauczyciela w całości z obowiązkowych godzin karcianych.
Kiedy można obniżyć wymiar zajęć?
W półrocznym okresie rozliczeniowym wymiar zajęć może zostać obniżony za każdy tydzień, w którym nauczyciela nie było w szkole z powodu niezdolności do pracy. Żadna inna nieobecność nie powoduje obniżenia godzin.
Konsekwencje niezrealizowania godzin karcianych
Nauczyciel, który nie realizuje obowiązku prowadzenia zajęć w ramach godzin wynikających z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b KN, może zostać ukarany przez dyrektora:
- karą porządkową (art. 108 – 113 Kodeksu pracy),
- karą dyscyplinarną (art. 75 ust. 2 KN).
Rodzaj kary zależy od okoliczności danej sprawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowi założono arkusz ocen, na którym widnieje numer, pod którym konkretne dziecko jest wpisane do księgi uczniów, np.pod numerem 200. Uczeń opuścił naszą szkołę i przeniósł się do innej. Po roku powrócił do naszej macierzystej szkoły. My w tym czasie do księgi uczniów wpisywaliśmy nowych uczniów. Proszę mi odpowiedzieć czy powinniśmy go wpisać pod nowym numerem i założyć mu nowy arkusz ocen? A jeżeli nie, to jak może funkcjonować na starym arkuszu, skoro jest tam inny numer ucznia z księgi uczniów. Dziękuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły masowej, do której zostało skierowane dziecko do kształcenia specjalnego z powodu zespołu Aspergera jest zobowiązany prawnie do zatrudnienia nauczyciel wspomagającego, nawet jeżeli w orzeczeniu nie ma takiej informacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w punkcie przedszkolnym, do którego uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz dzieci ze spektrum autyzmu, od nauczyciela j.angielskiego wymaga się kwalifikacji oligofrenopedagoga?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do oddziału przedszkolnego uczęszcza dziecko 4l, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (afazja, niepełnosprawność ruchowa - niedowład kończyn). Jakie przydzielić zajęcia i jakie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele specjaliści?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia rewalidacyjne zawsze muszą być prowadzone poza zajęciami obowiązkowymi? Czy może specjalista pracować z uczniem w czasie zajęć obowiązkowych? Czy zajęcia z logopedą mogą odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe