Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie powinno być pensum nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, który we wrześniu bierze grupę pięciolatków? W styczniu te dzieci mają już przecież 6 lat, zatem czy od września do grudnia pensum wynosi 25 godz.(bo pracuje z pięciolatkami), ale od stycznia już 22 godz. (bo pracuje z sześciolatkami)? Czy może pensum powinien określić organ prowadzący, a jeśli tego nie zrobił, to czy można takiego nauczyciela potraktować w opisany sposób? A co z nauczycielem, który pracuje z grupą mieszaną pięcio- i sześciolatków?
Zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 godziny. Mimo, iż w oddziale znajdują się również dzieci 5-letnie, pensum nauczyciela wynosi 22 h. Niektóre interpretacje wskazują, że w takich przypadkach organ prowadzący powinien ustalić uśrednione pensum nauczycieli, jednak sądy nie potwierdzają słuszności takiego rozwiązania.
WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 06.11.2012 (II SA/Ol 1089/12) stwierdził nieważność uchwały organu prowadzącego w części dot. ustalenia m.in. pensum łączonego nauczycieli 5 i 6 latków.
Fragment uzasadnienia wyroku:
"(...)Podobnie bezzasadne było ustalenie w § 3 ust. 1 l.p. 3 zaskarżonej uchwały tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Stosownie bowiem do art. 42 ust. 3 ustalona została tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – 25 godzin w stosunku nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 1), - 22 godziny w stosunku do nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 2). Dlatego też określenie w uchwale tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w postaci 25 godzin w stosunku do nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych, nosi znamiona obejścia ww. przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu.(...)"
Nauczyciela pracującego w grupie 5-latków obowiązuje 25 godzinne pensum. Grupa pięciolatków organizowana we wrześniu, przez cały rok szkolny funkcjonuje jako grupa pięciolatków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przysposobienia do pracy w zawodzie ogrodnik w przyszłej szkole podstawowej ogólnej (nie specjalnej) może uczyć biolog?
- Pracownik niepedagogiczny, pracujący w szkole w latach 80-tych, zgubił świadectwo pracy i zwrócił się z prośbą o wydanie oryginału - jest ono potrzebne do przyznania renty w ZUS. Czy w tym wypadku wystarczy, że zrobię kserokopię świadectwa znajdującego się w aktach osobowych i zaznaczę, że jest to odpis czy muszę przepisać na nowo całą jego treść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie w szkole zatrudnionych jest 4 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Trzech ma wyższe wykształcenie oraz ukończone studia podyplomowe, 2 z nich jest nauczycielami dyplomowanymi jeden w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego. Jeden nauczyciel jest po SN , jest nauczycielem mianowanym , ma 35 lat pracy i w 2019r. ukończy 56 lat.
Nauczyciel po SN zwrócił się do dyrektora z prośbą o nie uwzględnianie go w projekcie organizacyjnym na rok szkolny 2018/2019 ponieważ planuje przejść na świadczenie kompensacyjne i chce odejść z art. 20 KN. Pragnę zaznaczyć, że w obecnym roku szkolnym i w roku szkolnym 2018/2019 są i będą 3 oddziały (w latach poprzednich były 4 oddziały). Proszę o podstawę prawną , czy nauczyciel może skorzystać z art. 20 KN i czy mogę go nie planować w projekcie.
Dziękuję za pomoc
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma założoną działalność gospodarczą - firma usługowa i zatrudnia w ramach tej działalności pracowników (sam nie wykonuje tych usług) może skorzystać z urlopu zdrowotnego?
- Czy nauczycielowi przyjętemu w czasie roku szkolnego na czas nieobecności przysługują wczasy pod gruszą z funduszu socjalnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe