Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Legitymacja służbowa nie jest dokumentem obowiązkowym dla nauczyciela. Potwierdza jedynie zatrudnienie na stanowisku nauczyciela. Nauczyciel może wystąpić do dyrektora z...

PORADA PRAWNA

12 listopada 2014 Inne

Jakie są zasady wydawania legitymacji służbowych nauczycielom?

Legitymacja służbowa nie jest dokumentem obowiązkowym dla nauczyciela. Potwierdza jedynie zatrudnienie na stanowisku nauczyciela. Nauczyciel może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o wydanie legitymacji.

Legitymację służbową wydaje się na wniosek nauczyciela

Zgodnie z art. 11a Karty Nauczyciela dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela, wystawia nauczycielowi legitymację służbową. Za wydanie dokumentu dyrektor może pobrać opłatę w wysokości nieprzekraczającej kosztów wytworzenia. Tryb wystawiania i wzór legitymacji określono w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 29 września 2006 r. Dyrektor wystawia legitymację w terminie 30 dni od otrzymania wniosku.

Legitymację wykonuje się z wielowarstwowej karty laminowanej, na której znajduje się:

  • zdjęcie nauczyciela,
  • imiona i nazwisko,
  • nazwa pracodawcy,
  • data ważności.

Na tym dokumencie nie poświadcza się żadnych innych faktów urzędowych dotyczących nauczycieli, uprawnień czy obowiązków wynikających z innych przepisów, także uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów PKP i PKS.

Okres ważności legitymacji jest uzależniony od formy zatrudnienia nauczyciela
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania lub umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, legitymację wystawia się na 3 lata, przy czym w 3. roku, licząc od roku jej wystawienia, legitymacja jest ważna do końca lutego.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony legitymację wystawia się na czas trwania stosunku pracy.

W przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy nauczyciel jest zobowiązany do zwrotu legitymacji. Zwróconą legitymację należy anulować poprzez obcięcie jednego z rogów i pozostawienie w aktach osobowych nauczyciela.

Nową legitymację wydaje się w przypadku jej utraty, zmiany imienia, nazwiska lub nazwy pracodawcy, uszkodzenia, zniszczenia, upływu terminu ważności. Przepisy nie przewidują wystawiania duplikatu, a zatem w przypadku zagubienia legitymacji nauczyciel może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowej legitymacji.

Nauczyciele mają prawo do 33% ulgi

Nauczycielom przedszkoli publicznych lub niepublicznych oraz nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych przysługuje prawo do ulgi w wysokości 33% :

  • przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych (art. 4 ust. 7 pkt 1 ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów);
  • przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów imiennych miesięcznych (art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów).

Legitymacja służbowa umożliwia korzystanie z ulgowych przejazdów, pomimo że nie są nanoszone zapisy potwierdzające te uprawnienia.

Nauczyciele przedszkoli są uprawnieni do ulgowych przejazdów od 1 stycznia 2014 r. Wcześniej nie mieli tego przywileju. Zmiana spowodowała z kolei obniżenie ulgi dla nauczycieli szkół, którzy przed 1 stycznia korzystali z 37% zniżki.
Podstawa prawna:

1) Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 191;
2) Ustawa z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1138 ze zm.);
3) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 179, poz. 1495 ze zm.);
4) Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 222, poz. 1456). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT