Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prowadzę niepubliczne przedszkole w budynku szkoły. W ten sposób realizowane jest zadanie własne gminy, gdyż nie posiada ona swoich placówek wychowania przedszkolnego. Czy w takim przypadku zgodnie z art. 6.1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych placówka prowadzona przez osobę fizyczną może być zwolniona z opłaty za wynajęcie pomieszczeń?
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2082 z późn. zm.) placówki wychowania przedszkolnego, szkoły, placówki, placówki doskonalenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych oraz organy prowadzące te podmioty są zwolnione z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania i użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, zajętych na działalność oświatową.
Zwolnienia od opłat obejmują wyraźnie w nim wskazane opłaty z tytułu:
a) trwałego zarządu,
b) użytkowania, i
c) użytkowania wieczystego nieruchomości;
przy tym chodzi jedynie o nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, które są zajęte na działalność oświatową.
Zwolnienie jednostek systemu oświaty lub ich organów (osób) prowadzących od opłat jest całkowite i bezwarunkowe. Oznacza to, że w stosunku do publicznych placówek wychowania przedszkolnego, szkół, placówek itp. oraz ich organów (osób) prowadzących ani nie prowadzi się stosownego postępowania w zakresie ustalenia wysokości odpowiedniej opłaty, ani nie ma podstaw prawnych do egzekwowania ich zapłaty. Katalog powyższych zwolnień należy interpretować w sposób ścisły, mając na względzie, że nieruchomość podlegająca zwolnieniu musi stanowić własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Zwolnienie nie obejmuje czynszu najmu nieruchomości wykorzystywanych na cele szkolne. Szkoły (placówki) lub ich organy prowadzące nie mają również ustawowego prawa do zwolnienia np. od zapłaty wynagrodzenia, jakie należy się właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością ustanowioną na korzyść nieruchomości szkolnej. Podsumowując- jeśli nieruchomość należy do szkoły to można uznać, że przedszkolu przysługuje zwolnienie z opłat (choć może być konieczne opłacanie czynszu).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ojciec pełnoletniej uczennicy chciałby uzyskać informacje o jej frekwencji i postępach w nauce. Owy pan nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, jest po rozwodzie, regularnie płaci bardzo wysokie świadczenie alimentacyjne. Niestety córka nie wyraziła zgody na informowanie ojca o postępach w nauce dlatego jako szkoła nie zgodziliśmy się na wydanie takiego dokumentu. Czy istnieje jakiś przepis, który umożliwiłby nam udostępnienie informacji o córce mimo braku jej zgody?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice ucznia złożyli podanie o Nauczanie Indywidualne w domu na co uzyskała orzeczenie z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Miejsce zamieszkania ucznia oddalone jest o ok. 40 kilometrów od naszej szkoły. Praktycznie żaden nauczyciel z naszej szkoły nie wyraża zgody na nauczanie ww ucznia w jego miejscu zamieszkania. W pobliżu jego miejsca zamieszkania nie ma również żadnej szkoły (najbliższa oddalona jest 10 kilometrów). Nauczanie indywidualne jest przewidziane do końca stycznia. Co w takim razie powinienem zrobić jako dyrektor, gdy nie mam praktycznie możliwości zorganizować dla niego zajęć?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w niepublicznej szkole podstawowej z uprawnieniami szkoły publicznej. Od tego roku należy rozliczać osobno wydatkowanie części subwencji na dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Cy zakup tablicy interaktywnej wraz z odpowiednimi programami terapeutycznymi możemy zakwalifikować jako zakup pomocy dydaktycznej do pracy z uczniem z zespołem Aspergera?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z nowym rozporządzeniem z dnia 25 maja 2018 r.(poz 1055) dotyczącym wycieczek szkolnych proszę o informację, czy rodzic ucznia może być nadal opiekunem na wycieczce szkolnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic w placówce niepublicznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną ma obowiązek przedłożenia nauczycielowi jakąkolwiek dokumentację medyczną swojego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe