Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeśli nauczyciel zostaje powołany w sądzie na świadka - czy bierze urlop bezpłatny na dzień rozprawy? Czy nie traci uposażenia?
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia - § 6 (jest to zwolnienie od pracy niepłatne).
Na podstawie § 16 ust. 2 rozporządzenia, w razie skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 6, pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w dniach: 01.09 (rozpoczęcie roku), Dniu Nauczyciela oraz w dniu zakończenia roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnioną nauczycielkę od 13.11.1989r. w naszej szkole (ogólny staż pracy na 17.11.2017r. wynosi 34 lata pracy). Obecnie nauczyciel przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia do 12.02.2018r. Następnie w naszym regionie od 12.02.2018r. do 25.02.2018r. mamy ferie zimowe. Nauczyciel ten chce przejść na świadczenie kompensacyjne. Czy może przejść z dniem 26.02.2018r.? Czy w innym terminie - jeżeli w innym to kiedy? Dyrektor szkoły ustnie wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W placówce oświatowej nauczycielka jest zatrudniona na stanowisku wychowawcy grupy. Jest to zatrudnienie na podstawie mianowania. Ponadto w tej placówce jest szkoła, w której jest ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze 8/18 etatu. Ze względu na długą nieobecność w pracy ( L4 8 mc-y z powodu ciąży i od 17 kwietnia 2016 r. roczny urlop macierzyński, a potem uzupełniający urlop wypoczynkowy) dyrektor chce wypowiedzieć umowę o pracę w szkole. Proszę o podanie podstawy prawnej, którą można zastosować w tym wypadku. Jednocześnie zaznaczam, że nauczycielka nadal zostanie w placówce na stanowisku wychowawcy grupy (zatrudnienie w pełnym wymiarze).
- Czy w zespole opracowującym regulamin oceny pracy nauczyciela, osoba powołana w jego skład może pełnić funkcję przewodniczącego zespołu, będąc jednocześnie przewodniczącym ZZ w szkole, liderem zespołu nauczycieli /ma zaopiniować w/w dokument/. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
- Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe