Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorek niepublicznego przedszkola. Chętnie uczestniczę w wyjazdowych szkoleniach organizowanych tak przez różne organizacje . Moje pytanie dotyczy szkoleń: 1) Czy właściciel przedszkola - mój organ prowadzący - może mi zabronić uczestnictwa w szkoleniach? Niestety muszę brać na to urlop na żądanie. 2) Czy legalnym jest wymuszanie na mnie branie bezpłatnego urlopu? 3) Czy jest gdzieś zapis że powinnam mieć te szkolenia dotowane lub zwracane delegacje? W chwili obecnej mam z tym potężne trudności.
Art. 1 ust. 2. Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:
2) nauczyciele zatrudnieni w:
b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
Zakres, w jakim nauczyciele przedszkoli niepublicznych podlegają Karcie Nauczyciela określa art. 91b ust. 2:
Do nauczycieli zatrudnionych w:
4) przedszkolach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 9-9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 26, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-85 i art. 88.
W związku z powyższym organy prowadzące niepubliczne przedszkola nie mają obowiązku wyodrębniania środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli jak to ma miejsce w przypadku szkół publicznych (art. 70a ust. 1 KN). Dotyczy to zarówno kosztów szkolenia, kursu czy studiów, jak i delegacji.
Nauczyciele oraz dyrektorzy niepublicznych przedszkoli mogą korzystać z form doskonalenia zawodowego nauczycieli realizowanych przez wojewódzkie i ogólnokrajowe ośrodki (art. 70a ust. 3 i 4 KN), jednak przepisy prawa nie gwarantują dofinansowywania przez organ prowadzący szkoleń czy kursów. Oznacza to, że organ prowadzący może przeznaczyć środki finansowe na dokształcanie nauczycieli ale nie musi.
Co do urlopu bezpłatnego - jeśli organ prowadzący nie kieruje dyrektora na szkolenie, nie ma obowiązku udzielania urlopu wypoczynkowego czy też innego zwolnienia od pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z planem urlopów, poza oczywiście czterema dniami "na żądanie". Pozostaje faktycznie tylko urlop bezpłatny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak może sobie poradzić dyrektor szkoły w przypadku, gdy jeden z nauczycieli cały czas oskarża go o działalność na niekorzyść szkoły (w jego mniemaniu), na Radach Pedagogicznych kpi z niego na forum wszystkich nauczycieli, obraża, wygłasza obraźliwe komentarze wprost o dyrektorze, oczernia go, odmawia udziału w szkoleniowych radach pedagogicznych (bo jest ponad to i nie musi się szkolić), odmawia stosowania się do poleceń dyrektora jako bzdurnych i absurdalnych, co więcej próbuje manipulować rodzicami dla swoich celów? Wszelkie prośby, ustne upomnienia, pisemne również, spełzły na niczym. Jakie kroki należy podjąć? Czy powinien podjąć kroki dyscyplinarne z KP, czy też wszcząć procedurę dyscyplinarną? W jakim trybie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozłożyć potrącenie za strajk na raty? Jeśli rozłożymy na raty, czy jest to kredytowanie finansów publicznych? Jak to się ma do dyscypliny finansowej dyrektora, czy do RIO. Czy dyrektor może ponieść konsekwencje decyzji o rozłożeniu na raty? Wg KP paragraf 7 powinno odliczyć się pełną kwotę, a nie częściowo. Czy dobrze interpretuję?
- Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie pomocy nauczyciela w kl. I Czy tego nauczyciela zatrudniamy z kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja: Jest Fundacja, która oprócz innej działalności prowadzi Zespół Placówek Oświatowych w skład którego wchodzi Przedszkole oraz 4 punkty przedszkolne zatrudniając jednocześnie dyrektora ZPO z uprawnieniami. Czy n-le mogą odbyć staż na awans zawodowy n-la kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem szkoły podstawowej. Mam powołanie na to stanowisko na okres 5 lat. Kadencja kończy się 31 sierpnia 2019 r. Okazuje się, że od 01.09.2018 r. w naszej szkole będzie tylko 11 oddziałów (w świetle prawa nie będzie więc stanowiska wicedyrektora). W ten sposób moja kadencja zostanie skrócona o rok. Czy mogę się ubiegać o jakieś odszkodowanie, odprawę za czas do końca kadencji, na którą zostałam formalnie powołana, a nie będę jej mogła kontynuować z przyczyn organizacyjnych? Jeśli tak to od kogo, w jakim wymiarze? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe