Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem niepublicznego przedszkola. W chwili obecnej jestem nauczycielem mianowanym. Chciałabym podnieść swój awans i być nauczycielem dyplomowanym. Wcześniej byłam nauczycielem wychowania muzycznego (awans na mianowanego mam właśnie z tego), jak również byłam nauczycielem wychowania przedszkolnego. Czy wobec tego że od 2 lat jestem dyrektorem, mogę podjąć awans na dyplomowanego? Czy mogłabym go odbyć jako nauczyciel rytmiki czy też koniecznie jako nauczyciel grupy, a może są jakieś inne wymogi dla dyrektorów?
Droga awansu dyrektora przedszkola niepublicznego zależy od sposobu zatrudnienia i wymagań określonych przez organ prowadzący. Przy założeniu, że dyrektor podlega Karcie Nauczyciela (p. umowa), może podjąć starania na awans będąc dyrektorem z przygotowaniem pedagogicznym i odpowiednimi kwalifikacjami do zajmowanego stanowiska (w tym przypadku: wychowanie przedszkolne/edukacja wczesnoszkolna).
W przypadku nauczyciela, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły/przedszkola dokumentem, niezbędnym dołączanym do wniosku jest sprawozdanie z ostatnich 3 lat pracy obejmujące w szczególności charakterystykę i rozwój kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania, a także wyróżniającą ocenę pracy uzyskaną w okresie zajmowania stanowiska dyrektora szkoły/przedszkola.
Do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego należy ponadto dołączyć:
1. Poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe,
2. Poświadczoną kopię aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego,
3. Zaświadczenie pracodawcy o spełnieniu wymagań dotyczących okresu pracy wymaganego do złożenia wniosku,
4. Sprawozdanie z ostatnich trzech lat pracy obejmujące w szczególności charakterystykę i rozwój kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania,
5. Wyróżniającą ocenę pracy uzyskaną w okresie zajmowania stanowiska dyrektora – karta oceny pracy,
6. Dokumentację potwierdzającą spełnianie wymagań określonych w § 8 ust. 2.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony na czas określony od 27.01.2020 r. (na czas nieobecności innego nauczyciela) do 26.06.2020 rozpoczyna staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pełniący funkcję opiekuna stażu nauczyciela stażysty od września do kwietnia (bo w maju poszedł na l-4 (ciąża) bierze udział w komisji kwalifikacyjnej? Czy należy wyznaczyć innego nauczyciela? Jeżeli tak, to jaka jest podst. prawna tej zmiany?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywa staż na stopień nauczyciela mianowanego od 01.09.2016r. Zaszła w ciążę i przebywała na zwolnieniu lekarskim od 21.08.2017 do 22.01.2018 r, od 23.01.2018 do 21.01.2019 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Czy w związku z tym odbywany staż został przerwany czy uległ przedłużeniu o czas nieobecności.
Jeżeli staż uległ tylko przedłużeniu to do kiedy może wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy tak aby nie przerywać możliwości kontynuowania stażu
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, zatrudniona w oddziale przedszkolnym w SP, 01.09.2017 r. rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego. Od 12.02.2019 r. do 30.07.2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 31.07.2019 r. do 28.07.2020 r. przebywa na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Za 2019 r. nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego. Moje pytania: - Czy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim musi od razu wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za 2019 r. i 2020 r.? Od kiedy będzie miała możliwość kontynuacji rozpoczętego stażu i na kiedy przypada jego zakończenie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała kończyć staż w dniu 31.05.2013 r. na nauczyciela dyplomowanego. W dniu 25 lutego 2013 r. przeszła na urlop zdrowotny, który trwał do dnia 17 stycznia 2014 r. Urlop trwał łącznie 327 dni. Jak należy jej wyliczyć staż, o ile ulega przedłużeniu i od kiedy? Kiedy będzie miała koniec stażu - poproszę o odpowiedź.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe