Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem od 10 lat, w tym roku kończy mi się kadencja. Do emerytury brakuje mi 4 miesięcy. Czy starosta może bez konkursu przedłużyć mi na jeden rok powierzenie tego stanowiska?
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900) w sposób niebudzący wątpliwości określają sposób powierzenia stanowiska dyrektora szkoły w szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez organy samorządu terytorialnego. Organy prowadzące tych placówek są zobowiązane przeprowadzić konkurs w wyniku, którego będzie wyłoniony kandydat na stanowisko dyrektora szkoły. Stosownie do art. 63 ust. 10 u.p.o. kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki wyłania się w drodze konkursu; kandydatowi nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora. Obowiązek przeprowadzania konkursu jest przejawem demokratyzacji stosunków oświatowych. Na podstawie art. 63 ust. 12 u.p.o. w drodze wyjątku organ prowadzący może powierzyć stanowisko dyrektora szkoły bez obowiązku przeprowadzania konkursu w dwóch sytuacjach: do konkursu nie zgłosił się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono żadnego kandydata. Prymat metody powierzenia stanowiska dyrektora szkoły w drodze konkursu został wielokrotnie potwierdzony w orzecznictwie sądów administracyjnych, które dość rygorystycznie podchodzą do kwestii powierzenia stanowiska dyrektora szkoły osobie niewyłonionej w drodze konkursu.
Instytucja przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły jest instytucją szczególną, która nie została przewidziana w przepisach Prawa oświatowego, a w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (Dz. U. 2020 r., poz. 493) albo w przepisach ustawy z dnia 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r., poz.103). Zgodnie z § 11h ww. rozporządzenia w przypadku konieczności obsadzenia stanowiska dyrektora jednostki systemu oświaty przed dniem 2 września 2020 r. organ prowadzący mógł przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi jednostki systemu oświaty na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2021 r. Z kolei stosownie do art. 58a ww. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w przypadku konieczności obsadzenia stanowiska dyrektora jednostki systemu oświaty przed dniem 2 września 2022 r. organ prowadzący mógł przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi jednostki systemu oświaty, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2023 r., jednak nie krótszy niż jeden rok szkolny.
Jak można zauważyć przepisy szczególne nie będą mogły być stosowane w roku 2023 r. Oznacza to, że organ prowadzący nie ma prawnej możliwości przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły, niezależenie od tego, ile danemu dyrektorowi brakuje przepracowanego stażu do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z braku godzin dla nauczyciela może on być "wypożyczony" do innej szkoły w tym samym mieście i prowadzony przez ten sam organ prowadzący? Jeśli tak, to na jaki okres? Nadmieniam, że w mojej szkole nie będzie dla niego miejsca przez co najmniej kilka lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą Stowarzyszeniową gdzie obowiązuje Kodeks Pracy. Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela.Nauczyciel został zatrudniony od 01.01.2016 do 30.06.2016 na część etatu A od 16.08.2018 r. na pełen etat i umowa trwała do 30.06.2018 r.. czy zawierając z nim umowę od 01.09.2018 r. należy zawrzeć na czas nieokreślony czy należy podpisać na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Ilu kucharzy należy zatrudnić w stołówce internackiej, jeżeli wychowanków od 1 września 2012 r. jest 153?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy umowy o pracę ucznia pracownika młodocianego muszą być weryfikowane przez OHP, izbę rzemieślniczą? Czy pracodawca może z pominięciem tych podmiotów podpisać taką umowę? Czy szkoła branżowa ma obowiązek sprawdzania, czy dany pracodawca posiada uprawnienia do przyjęcia ucznia na praktykę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe