Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem placówki oświatowej, feryjnej. Nie posiadam zastępcy, ponieważ jest to mała placówka. Chciałabym mieć urlop podczas np tygodnia ferii zimowych i 3 tygodni podczas wakacji. Niestety organ prowadzący wymaga aby w tym czasie zastępował mnie nauczyciel, który ma powierzone obowiązki. Nauczyciel ma prawo do urlopu podczas wakacji i ja nie mam prawa wymagać od niego zastępowania mnie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji.
W samorządowej szkole, w której nie istnieje stanowisko wicedyrektora, podczas nieobecności dyrektora zastępuje go nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący – art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Nauczyciel ten z mocy prawa korzysta z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i letnich oraz nie może z niego zostać odwołany w związku z zamiarem dyrektora skorzystania w czasie ferii z urlopu – art. 64 ust. 2 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r., poz. 967). Dyrektor szkoły feryjnej nie ma ustawowej gwarancji wykorzystania urlopu w czasie ferii, zaś zgodę na termin urlopu wyraża organ prowadzący poprzez zaakceptowanie planu urlopów lub indywidualne uzgodnienie okresu wypoczynku dyrektora – art. 64 ust. 2a KN w zw. z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 i art. 29 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 6 PO. W związku z zaistniałą sytuacją kadrową, dyrektor może wykorzystać urlop wypoczynkowy jedynie w trakcie roku szkolnego, gdy obecny w pracy jest jego zastępca.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi dozorca z dniem 26.11.2021 r. chce przejść na emeryturę. Pracownik ma 43 lata i 3 miesiące stażu pracy. W naszej placówce pracuje od 1.10.1994 r.
1. Jakie świadczenia przysługują dozorcy w związku z rozwiązaniem umowy w celu przejścia na emeryturę?
2. Czy w przypadku przejścia na emeryturę, a później ponownego zatrudnienia dozorcy np. od 1.12. 2021 r., w przypadku dopracowania jeszcze 2 lat pracownikowi będzie należała się nagroda jubileuszowa za 45-lecie pracy? Czy jest jakaś podstawa prawna, która mówi o takim przypadku?
3. Czy w razie ponownego zatrudnienia od 1.12.2021 r. można naliczać pracownikowi 20% dodatku stażowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
- Nauczyciel zatrudniony do 30.06.2015 chce z datą 30 marca 2015 rozwiązać umowę o pracę. Jak prawidłowo wyliczyć za ile dni należny mu się ekwiwalent za urlop? Co ze świadczeniem urlopowym?
- Czy można zatrudnić nowo przyjmowanego nauczyciela kontraktowego na czas określony (umowa na jeden rok) w związku z brakiem gwarancji, że w następnym roku szkolnym 2014-15 nie będzie dla niego pełnego etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z tytułu przejścia na emeryturę z dniem 22 lipca. Pracując cały rok ma prawo do 26 dni urlopu. Ile dni urlopu mu się należy w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe